27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: już teraz przygotowujmy się na spotkanie z Bogiem

Ocena: 5
888

„Jeśli chcemy być gotowi na ostateczne spotkanie z Panem, powinniśmy już teraz z Nim współpracować i wypełniać dobre uczynki inspirowane Jego miłością” – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 25, 1-13), zawierającego przypowieść o dziesięciu pannach: pięciu roztropnych i pięciu nierozsądnych.

Fot. VATICAN MEDIA, vaticannews.va/pl

Na wstępie Franciszek zauważył, że wspomniany fragment zachęca nas do refleksji nad życiem wiecznym, zaś poprzez tę przypowieść Jezus chce nam powiedzieć, że musimy być przygotowani na spotkanie z Nim. Chodzi nie tylko o spotkanie u końca życia, ale także na zaangażowanie każdego dnia. Potrzeba nam bowiem nie tylko lampy wiary, lecz także oliwy miłosierdzia i dobrych uczynków.

Jeśli chcemy być gotowi na ostateczne spotkanie z Panem, powinniśmy już teraz z Nim współpracować i wypełniać dobre uczynki inspirowane Jego miłością

– podkreślił Ojciec Święty.

Papież przestrzegł przed zatratą poczucia oczekiwania i absolutyzowaniem teraźniejszości, gdy czynimy wszystko tak, jakbyśmy nigdy nie mieli przejść do innego życia.

Jeśli damy się kierować temu, co zdaje się nam najbardziej atrakcyjne, dążeniem do własnych korzyści, to nasze życie stanie się bezowocne

– stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że „jeśli jesteśmy czujni i dzięki łasce Bożej czynimy dobro, to możemy z pogodą ducha oczekiwać na przybycie Oblubieńca. Pan będzie mógł przyjść nawet podczas snu: nie będzie nas to martwić, ponieważ mamy zapasy oliwy zgromadzone poprzez dobre uczynki każdego dnia”.

Przyzywajmy wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, aby pomogła nam żyć, tak jak czyniła, wiarą czynną: jest ona jaśniejącą lampą, z którą możemy przejść noc po śmierci i dotrzeć na wielkie święto życia

– zachęcił Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Papież wspomniał również o beatyfikacji 19-letniego Joana Roiga y Diggle.

Wczoraj, w Barcelonie został ogłoszony błogosławionym Joan Roig y Diggle, męczennik, zabity w wieku zaledwie 19 lat podczas hiszpańskiej wojny domowej. Był świadkiem Jezusa w środowisku pracy i pozostał Jemu wierny aż po najwyższą ofiarę życia. Niech jego przykład wzbudzi we wszystkich, a zwłaszcza w młodych pragnienie przeżywania w pełni powołania chrześcijańskiego. Brawa dla nowego błogosławionego!

– powiedział Franciszek.

Czytaj także: Beatyfikacja 19-letniego Joana Roiga y Diggle - obrońcy Najświętszego Sakramentu

Ojciec Święty nawiązał także do obchodzonego dziś we Włoszech Święta Dziękczynienia.

Dzisiaj we Włoszech obchodzone jest Święto Dziękczynienia, którego temat brzmi: „Woda, błogosławieństwo ziemi”. Woda jest niezbędna dla rolnictwa! Woda jest niezbędna dla życia! Jestem blisko świata wiejskiego, zwłaszcza drobnych rolników poprzez modlitwę i miłość. Ich praca jest w obecnym czasie kryzysu ważniejsza, niż kiedykolwiek. Łączę się z biskupami włoskimi, którzy wzywają do ochrony wody jako dobra wspólnego, którego wykorzystanie musi respektować jego powszechne przeznaczenie

– podkreślił Papież.

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański Franciszek zaapelował o modlitwę w intencji pokoju i stabilizacji w Libii.

Dziś w Tunisie rozpoczynają się posiedzenia „Libijskiego Forum Dialogu Politycznego”, w którym wezmą udział wszystkie strony. Biorąc pod uwagę znaczenie tego wydarzenia, mam szczerą nadzieję, że w tym delikatnym czasie uda się znaleźć rozwiązanie długotrwałych cierpień narodu libijskiego oraz, że niedawne porozumienie w sprawie trwałego zawieszenia broni będzie przestrzegane i urzeczywistniane. Módlmy się za delegatów Forum, o pokój i stabilizację w Libii

– mówił Ojciec Święty.

W trwającej od 2011 roku, od obalenia Muammara Kadafiego wojnie domowej w Libii zaangażowane są różne kraje, w tym Rosja i Turcja, a stawką są znajdujące się tam surowce energetyczne. Jej stronami są z jednej strony Rząd Jedności Narodowej w Trypolisie, a z drugiej rząd w Benghazi (drugim mieście Libii) kontrolowany przez dowodzącego tzw. Libijską Armią Narodową marszałka Chalifę Haftara. Władze w Trypolisie wspierają Turcja, Katar i Włochy, natomiast w Benghazi - Rosja i Francja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jordania.

23 października br. zawarto porozumienie o zawieszeniu działań militarnych pomiędzy stronami konfliktu. Rozmowy tzw. Libijskiego Forum Dialogu Politycznego mają za cel m. in. powołanie nowego rządu w Trypolisie, łącznie z nominacją kandydata na premiera.

Na zakończenie Franciszek pozdrowił Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów: rodzin, grup parafialnych, stowarzyszeń i poszczególnych wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter