6 czerwca
wtorek
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek przybył do Bahrajnu z czterodniową wizytą

Ocena: 0
419

Papież Franciszek przybył w czwartek po południu do Bahrajnu, królestwa w Zatoce Perskiej, na archipelagu między Katarem a Arabią Saudyjską. Odwiedza ten kraj jako pierwszy papież w dziejach. Jego wizyta potrwa do niedzieli.

fot. Vatican Media

Samolot włoskich linii ITA z papieżem, jego współpracownikami i świtą oraz wysłannikami mediów wylądował w bazie lotniczej Sakhir w Awali w centrum królestwa. Wcześniej podczas przelotu nad Jordanią na rozkaz króla tego państwa papieski samolot eskortowały samoloty F-16. Franciszka wita na lotnisku król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa, na którego zaproszenie przybył. Obecny jest też premier i następca tronu, syn monarchy - Salman ibn Hamad ibn Isa Al Chalifa.

Większość czasu podczas swej czterodniowej wizyty Franciszek spędzi w Awali, małej miejscowości położonej w odległości około 30 kilometrów od stolicy - Manamy, w rejonie wydobycia ropy naftowej. Gmina ta została założona w 1934 roku przez firmę wydobywczą jako siedziba jej centrali i biur. Tamtejsza osada górnictwa naftowego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Awali znajduje się katedra Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej, konsekrowana w grudniu zeszłego roku. Franciszek odwiedzi tę świątynię w piątek. Po krótkiej ceremonii powitania i rozmowie z monarchą papież pojedzie z lotniska do Pałacu Królewskiego Sakhir na oficjalną uroczystość, rozpoczynającą jego wizytę. Jego nazwa, tak jak i bazy lotniczej, pochodzi od pustynnego regionu, gdzie się znajduje.

Rejon ten słynie także z toru Formuły 1, gdzie co roku odbywają się wyścigi Grand Prix. Pałac Królewski został zbudowany w 1901 roku jako rezydencja szejka Bahrajnu. Odrestaurowany na przełomie XX i XXI wieku odzyskał dawny blask i jest miejscem, w którym monarcha podejmuje głowy państw.

W pałacu Franciszek zostanie przyjęty przez króla i jego rodzinę. Następnie papież i monarcha udadzą się na dziedziniec, gdzie wygłoszą przemówienia do około tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa. Papież pozostanie na terenie Pałacu, bo to tam król udostępnił dla niego rezydencję na czas jego pobytu w Bahrajnie.

Z Awali Sylwia Wysocka (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Wtorek, IX Tydzień Wielkanocny
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa,
przeniknie nasze serca swoim światłem

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter