19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek: nie ma ludzkiego serca, w którym Chrystus nie może się odrodzić

Ocena: 0
1843

"Nikt, niezależnie od tego jak bardzo byłby zraniony złem, nie jest skazany na tej ziemi, by na zawsze był oddzielony od Boga" - mówił papież Franciszek w homilii podczas mszy świętej, jaką odprawił w bazylice świętego Jana na Lateranie w dniu liturgicznego święta rocznicy poświęcenia tej świątyni, która jest katedrą biskupów Rzymu.

fot. youtube.com

Po raz pierwszy Ojciec Święty skorzystał z nowego formularza mszalnego na to święto. Oprócz tekstów nowo powstałych: kolekty, modlitwy nad darami, prefacji i modlitwy po Komunii, na nową melodię zostały zaśpiewane po włosku fragmenty mszy: Kyrie, Gloria, Sanctus i Agnus Dei. Po raz pierwszy można było również zobaczyć nową ambonę używaną do czytań biblijnych, wykonaną z marmurowej płyty pierwotnej bazyliki z czasów cesarza Konstantyna (wzniesionej w tym miejscu w IV wieku), oraz pozłacany krzyż wiszący nad ołtarzem głównym bazyliki, wzorowany na krzyżu procesjonalnym z XV wieku, przechowywanym w katedralnym muzeum.

Mszę świętą koncelebrowali z papieżem: jego wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis, biskupi pomocniczy oraz księża tej diecezji.

Niech Pan raduje się widząc nas w drodze, gotowych wysłuchać sercem swoich ubogich, którzy wołają do Niego. Niech Matka Kościół Rzymski doświadcza pocieszenia widząc po raz kolejny posłuszeństwo i odwagę swoich dzieci, pełnych entuzjazmu dla tego nowego okresu ewangelizacji. Spotykanie się z innymi, nawiązywanie z nimi dialogu, wysłuchanie ich z pokorą, bezinteresownością i ubóstwem serca... Zachęcam was do przeżywania tego wszystkiego nie jako ciężkiego trudu, ale z duchową lekkością: zamiast dać się ponieść obawom związanym ze skutecznością działania, ważniejsze jest poszerzenie postrzegania, aby uchwycić obecność i działanie Boga w mieście. Jest to kontemplacja, która rodzi się z miłości

wskazał papież w homilii.

Kapłanom wyjaśnił, że ich zadaniem i istotą ich posługi jest „pomaganie wspólnocie, by zawsze stała u stóp Pana, by słuchać Jego Słowa; trzymać ją z dala od wszelkiej światowości, od złych kompromisów; strzec fundamentów i świętego korzenia duchowej budowli; bronić jej przed drapieżnymi wilkami, przed tymi, którzy chcieliby, aby odstąpiła od drogi Ewangelii”. Wskazał, że mają być „roztropnymi budowniczymi”.  

Roztropnymi, ponieważ doskonale zdajecie sobie sprawę, że każda inna idea lub rzeczywistość, którą chcieliśmy postawić u podstaw Kościoła w miejsce Ewangelii, mogła by nam zapewnić większy sukces, być może doraźne satysfakcje, ale pociągnęła by za sobą nieuchronnie zawalenie się całej budowli duchowej!

przestrzegł Franciszek.

Odkąd jestem biskupem Rzymu, poznałem z bliska wielu z was: podziwiałem wiarę i miłość do Pana, bliskość wobec osób i hojność w opiece nad ubogimi. Znacie dzielnice miasta, jak nikt inny i strzeżecie w sercu twarze, uśmiechy i łzy wielu ludzi. Odłożyliście na bok spory ideologiczne i względy osobiste, aby uczynić miejsce dla tego, o co prosi was Bóg. Realizm tych, którzy stoją na ziemi i wiedzą, „jak się mają sprawy tego świata”, nie powstrzymał was przed wzlataniem wysoko wraz z Panem i wspaniałymi marzeniami. Niech Bóg was błogosławi. Niech najprawdziwszą nagrodą za całe dobro, które czynicie każdego dnia będzie dla was radość zażyłości z Nim

życzył papież.

Z kolei członkom zespołów duszpasterskich, którzy przybyli do katedry, aby otrzymać „szczególny mandat biskupa” powiedział, że ich zadaniem jest pomóc swoim „wspólnotom i pracownikom duszpasterskim w dotarciu do wszystkich mieszkańców miasta, określając nowe drogi, aby spotkać tych, którzy są daleko od wiary i od Kościoła”.

Ale spełniając tę posługę, noście w sobie tę świadomość, tę ufność: nie ma ludzkiego serca, w którym Chrystus nie chce i nie może się odrodzić. W naszym życiu grzeszników często odwracamy się od Pana i gasimy Ducha. Niszczymy świątynię Boga, którą jest każdy z nas. Ale nie jest to nigdy sytuacja ostateczna: Panu wystarczają trzy dni, by odbudować w nas swą świątynię! Nikt, niezależnie od tego jak bardzo byłby zraniony złem, nie jest skazany na tej ziemi, by na zawsze był oddzielony od Boga

przekonywał papież.

Przed zakończeniem liturgii Franciszek powierzył mandat do działania zespołom duszpasterskim w diecezji. Jest to ostatni etap drogi zapoczątkowanej 9 maja br. podczas diecezjalnego zgromadzenia duszpasterskiego. 24 czerwca kardynał De Donatis przekazał jego uczestnikom wytyczne i cele duszpasterskie na lata 2019-2020. Z kolei we wrześniu odbyły się spotkania dla osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą, ubogimi, chorymi i rodzinami.

Zanim rozpoczęła się msza święta, papież spotkał się na placu przed bazyliką z przedstawicielami Ruchu ATD Czwarty Świat, założonego we Francji przez Sługę Bożego x. Józefa Wrzesińskiego. Przy znajdującej się tam tablicy upamiętniającej ofiary nędzy zebrani odmówili napisaną przez ks. Wrzesińskiego modlitwę o to, by Ziemia była miejscem solidarności. Tablica wmurowana w nawierzchnię placu w 2000 roku jest kopią tablicy znajdującej się od 1987 roku na placu Trocadéro w Paryżu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter