29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek inauguruje "czas, który ma być wstrząsem"

Ocena: 5
2963

Ten czas ma być wstrząsem, aby nas pobudzić do czynienia dobra. Nie mamy być notariuszami wiary i dozorcami łaski, ale misjonarzami – przypomniał Papież w homilii wygłoszonej w czasie nieszporów rozpoczynających nadzwyczajny miesiąc misyjny, 1 października 2019 roku. Odwołał się w niej do ewangelicznej przypowieści o talentach (Mt 25, 14-30).

flickr.com

Franciszek podkreślił, że każdemu z nas Bóg powierzył swój największy majątek, a więc nasze życie, życie innych osób oraz wiele innych darów. Stają się one dla nas powołaniem, aby je śmiało i twórczo wykorzystać, aby się narażać, ryzykować, gdyż każdy ma stać się misjonarzem. A misjonarz to świadek wiary, który żyje, szerząc pokój, radość, miłując wszystkich, nawet nieprzyjaciół. „My, którzy odkryliśmy, że jesteśmy dziećmi Ojca niebieskiego, jakże moglibyśmy przemilczeć radość bycia miłowanymi, pewność, że zawsze jesteśmy cenni w oczach Boga? – pytał Ojciec Święty. – Jest to przepowiadanie, na które oczekuje wielu ludzi. I to jest nasza odpowiedzialność”.

Maximum Illud

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny związany jest z 100. rocznicą listu apostolskiego papieża Benedykta XV "Maximum Illud" (dosłownie: "To największe..."; od słów rozpoczynających list: "Nawiększe i Najświętsze to zadanie..."). W dokumencie tym biskup Rzymu podkreślił znaczenie misyjności Kościoła. "Nawet bowiem w owym okresie trzech pierwszych wieków, w którym coraz to nowe srożyły się prześladowania wzniecane przez moce piekieł dla zgniecenia zrodzonego świeżo Kościoła, gdy wszystko spływało krwią chrześcijan, głos zwiastunów Ewangelii objął swym zasięgiem rozległe granice Imperium Rzymskiego" - pisał. Zawarł w nim też wiele praktycznych rad dla hierarchów, dotyczących organizowania misji.
Papież Franciszek wykorzystał tę rocznicę, aby na nowo przypomnieć prawdę o misyjności Kościoła.

Kościół wychodzący ku światu

Papież przestrzegł przed grzechem zaniedbania, nieczynienia dobra. Życie bowiem otrzymaliśmy nie po to, by je zachować, ale aby je dawać, nie po to, by je zakopywać, ale je narażać. Tajemnica życia polega bowiem na dawaniu go. Grzech zaniedbania, grzech przeciw misji popełniamy, gdy zamiast szerzyć radość, zamykamy się w smutnym użalaniu nad sobą; gdy poddajemy się rezygnacji, lękom; gdy popadamy w narzekanie; kiedy życie traktujemy jako ciężar, a nie dar. „Bóg dał tobie talenty, a ty uważasz siebie za tak ubogiego, że nie możesz nikogo ubogacić?” – mówił Franciszek.

Papież podkreślił, że Kościół musi wychodzić ku światu, nie może zamknąć się w zakrystii i tracić czasu na opłakiwanie tego, co minęło, albo tego, co nie idzie jak trzeba. Kościół winien być bowiem solą ziemi i zaczynem dla świata, a jego siłą jest pokora i bezinteresowna miłość.

Wzór świętych

Franciszek wskazał także na trzy postaci: św. Teresę od Dzieciątka Jezus, św. Franciszka Ksawerego i służebnicę Bożą Paulinę Jaricot jako szczególnych patronów tego miesiąca. Wszyscy oni poprzez modlitwę, głoszenie Ewangelii i konkretne ofiary wspierali misje i mówią nam, że nikt nie jest wykluczony z tego dzieła. „Idź, Pan nie zostawi ciebie samego – zachęcał papież; – świadcząc, odkryjesz, że Duch Święty przyszedł przed tobą, aby przygotować ci drogę. Odwagi, bracia i siostry; odwagi, Matko Kościele: odzyskaj swoją płodność w radości misji!”.

Biskup Rzymu dał też cztery rady, które mają sprawić, że Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny będzie owocny. "Osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem – poprzez Eucharystię, słowo Boże, modlitwę osobistą i wspólnotową; czerpanie ze świadectwa świętych, którzy ponieśli męczeńską śmierć na misjach; pogłębianie formacji biblijnej, katechetycznej, duchowej i teologicznej dotyczącej misji ad gentes; realizacja miłości w formie wspierania ogromnego dzieła misji ad gentes i chrześcijańskiej formacji w Kościołach będących w największej potrzebie".

Tekst orędzia papieskiego i inne pomocne materiały można znaleźć na stronie interentowej: https://missio.org.pl/pontyfikat/nadzwyczajny-miesiac-misyjny/papiez-franciszek

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter