28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież Franciszek - duszpasterz młodzieży

Ocena: 0
906

Franciszek jest najbardziej doświadczonym duszpasterzem młodzieży spośród wszystkich papieży XXI wieku. To kard. Jorge Mario Bergoglio wniósł najlepsze doświadczenie w pracę z dziećmi i młodzieżą.

2016-07-26 13:34
ts (KAI) / Warszawa, mz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wprawdzie niektórzy z jego poprzedników jako młodzi księża pracowali przez kilka godzin w tygodniu jako katecheci w szkołach, ale to obecny papież był w Argentynie przez trzy lata nauczycielem w pełnym wymiarze godzin nauczycielem nie tylko religii, ale też literatury i psychologii. W latach 1964-1965 uczył tych przedmiotów w szkole swego zakonu w Santa Fe, a następnie – w 1966 roku – w Buenos Aires.

Z tamtego okresu pochodzi być może metoda, którą do dziś stosuje Franciszek jako papież. Otóż nie czyta młodzieży wcześniej przygotowanych tekstów swoich przemówień, gdyż wie, że to ją nudzi. Kiedy papież, który i tak chętnie odbiega od przygotowanego wcześniej tekstu, spotyka się z młodzieżą, dziennikarze wiedzą, że papieskie wystąpienie, które otrzymali, mogą wyrzucić do kosza, bo usłyszą coś zupełnie innego.

Franciszek bardziej usilnie, niż jego poprzednicy Jan Paweł II i Benedykt XVI, zachęca młodzież do przemian, do niepokoju, a nawet do krnąbrności, również w Kościele katolickim. „Róbcie zamęt, róbcie raban!”, a w dosłownym tłumaczeniu hiszpańskiego „lio” – „wyjdźcie z siebie”, brzmiał papieski apel do młodych Argentyńczyków – uczestników 28. Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro w lipcu 2013 roku.


"Chcę, żebyście wyruszyli”

Papież powiedział wtedy, że takiego “rabanu” oczekuje od ŚDM. – Chciałbym, żebyście byli głośni w swoich diecezjach, żebyście wyszli na zewnątrz – chcę, żeby Kościół wyszedł na ulice, żebyśmy zdecydowanie sprzeciwili się całej świeckości, bezruchowi, wygodnictwu, przeciwko klerykalizmowi i "zamykaniu się w sobie" – zachęcał Franciszek jednocześnie przepraszając biskupów i kapłanów „jeśli czasem jakieś grupy będą w tym duchu wprowadzały zamęt”.

W standardowym repertuarze papieskich przemówień do młodzieży papieża jest też zawsze apel, aby nie traciła wiary “w wielkie ideały”. – Wbrew wszelkim przeciwnościom młodzi muszą stawiać na przyszłość – powtarza Franciszek. Jego przemówienia do młodzieży nie są nigdy kazaniami o moralności.

Poprzez odczuwalną bliskość, spontaniczność i bezpośredni stosunek Franciszek ma szczególny kontakt z młodymi ludźmi. – Lubię przebywać z młodzieżą, bo oni niosą z sobą nadzieję i tworzą przyszłość – powiedział w sierpniu 2014 roku. Dzieje się to także odwrotnie: młodzi bardzo dobrze odbierają papieża i to nie tylko w bezpośrednich spotkaniach, ale także w mediach społecznościowych, w których dziś są zadomowieni.


Częsta obecność w mediach społecznościowych

Za pontyfikatu Franciszka Watykan znacznie rozbudował nowe media. Na przykład od niedawna papież ma swoje konto na Instagramie, a papieskie wpisy na Twitterze cieszą się wielkim zainteresowaniem. W swoich przemówieniach do młodzieży często odnosi się do wirtualnego świata, jakim żyją młodzi ludzie. Podkreśla, że miłość i szczęście nie są „aplikacjami”, które można ściągnąć z sieci. Innym razem wziął w obronę krytykowanych uczestników internetowych czatów.

Już jako duszpasterz w Argentynie papież Bergoglio chodził nietypowymi drogami. Jak czytamy w jego biografii, chcąc przyciągnąć młodych ludzi z ulicy do ośrodków parafialnych przygotowywał dla nich projekcje filmów, o których nie zawsze można było powiedzieć, że są „ważne wychowawczo”. Wśród takich był niegdyś film z cyklu „Gwiezdnych wojen”.

Kiedy Franciszek przemawia do młodzieży lub mówi o niej, najczęściej nawiązuje też do pokolenia dziadków. Papieżowi leży bowiem na sercu dialog pokoleń. Podkreśla, że młodzi powinni zawsze pamiętać o otaczaniu szacunkiem ludzi starszych i słuchać ich rad. Często wyraża ubolewanie, że ludzie starsi są spychani na margines, że ich ostatnim domem nie jest rodzina, ale dom starców.

Często się mówi, że Franciszek nie jest papieżem słowa, ale gestów. Szukając fotografii, potwierdzającej, że jest prawdziwym duszpasterzem młodzieży, można wybrać choćby taką, na której Franciszek, jak zwykły ksiądz, siedzi przed kolumnadą bazyliki św. Piotra na plastikowym krześle i spowiada młodego człowieka – otoczony wielotysięczną rzeszą młodych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter