2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Ewangelia ukształtowała duszę Ameryki Łacińskiej

Ocena: 4.86667
614

„Nasz Bóg kieruje historią w każdym momencie, nic nie pozostaje poza Jego mocą, która jest czułością i opatrznościową miłością” – powiedział papież podczas Mszy z okazji święta Matki Bożej z Guadalupe, sprawowanej w Bazylice św. Piotra. Franciszek zaznaczył, że Bóg nie przestaje patrzeć na potrzebujący i poraniony świat ze współczuciem i miłosierdziem. W nowo narodzonym Jezusie wszedł w niepewność naszych czasów, stał się na zawsze „Bogiem z nami” i idzie obok jak nasz brat i towarzysz.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że prawie pięć wieków temu, w skomplikowanym i trudnym momencie dla mieszkańców zachodniej półkuli, Pan chciał przemienić wstrząs, jaki wzbudziło spotkanie dwóch różnych światów, w odzyskanie sensu i godności poprzez otwarcie na Ewangelię. Uczynił to, posyłając Maryję, swoją Matkę, która przybyła na błogosławione ziemie Ameryki, przedstawiając się jako „Matka prawdziwego Boga, dla którego wszystko żyje”, aby pocieszać i zaspokajać potrzeby maluczkich, nie wykluczając nikogo, aby jak troskliwa matka otulać ich swoją obecnością, miłością i pociechą.

W tym roku obchodzimy święto Matki Bożej z Guadalupe w trudnym dla ludzkości czasie. To gorzki czas, pełen wojen, narastającej niesprawiedliwości, głodu, biedy i cierpienia. I chociaż ten horyzont wydaje się ponury, niepokojący, z oznakami jeszcze większego zniszczenia i spustoszenia, Boska miłość i wyrozumiałość mówią nam, że to również jest proroczy czas zbawienia

– podkreślił papież.

Pan, przez Maryję Dziewicę, nadal daje nam swojego Syna, który wzywa nas do braterstwa, do odłożenia na bok egoizmu, obojętności i antagonizmów, zapraszając nas do wzięcia «szybko» odpowiedzialności za siebie nawzajem, do wyciągnięcia ręki do naszych braci i sióstr zapomnianych oraz odrzuconych przez nasze konsumpcyjne i obojętne społeczeństwa.

Ojciec Święty zaznaczył, że tutaj w Bazylice św. Piotra, Maryja z Guadalupe pragnie spotkać się z nami, tak jak kiedyś spotkała Juana Diego na wzgórzu Tepeyac. Ona pragnie z nami pozostać. Błaga nas, byśmy pozwolili jej być naszą matką, byśmy otworzyli nasze życie na życie jej Syna Jezusa i przyjęli Jego orędzie, byśmy nauczyli się kochać jak On. Franciszek dodał, że dzisiaj na kontynencie amerykańskim rozpoczyna się Międzykontynentalna Nowenna Guadalupiańska, która będzie stanowiła drogę przygotowującą do obchodów w roku 2031 pięciuset lat objawienia się Maryi. Zachęcił wszystkich członków Kościoła w Ameryce do udziału w tej podróży, której celem jest spotkanie z Bogiem za pośrednictwem Matki Bożej z Guadalupe, aby odnowić tkankę społeczną i kościelną tych narodów i wspólnot.

Ale, proszę, niech to zrobią w prawdziwym duchu Guadalupe. Niepokoją mnie różnego rodzaju propozycje ideologiczne i kulturowe, które chcą zawłaszczyć spotkanie narodu z jego Matką, które chcą zdemistyfikować i zamaskować Matkę. Proszę, nie pozwólmy na destylację przesłania do światowych i ideologicznych wytycznych. Przesłanie jest proste, jest czułe: «Czy nie jestem tu, bo jestem twoją Matką». A Matka nie ma być ideologizowana, ma promować spotkanie z Bogiem przez Matkę Bożą z Guadalupe, dla odnowienia tkanki społecznej i kościelnej tych ludów i wspólnot. Niech Jezus Chrystus, upragniony przez wszystkie narody, za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe, udzieli nam dni pełnych radości i pogody ducha, aby pokój Pański zamieszkał w naszych sercach i w sercach wszystkich mężczyzn oraz kobiet dobrej woli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter