4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież dziękuje Kościołom za pomoc ukraińskim uchodźcom

Ocena: 0
256

Masowe przesiedlenia spowodowane konfliktem na Ukrainie to największy ruch uchodźców w Europie po II wojnie światowej – przypomniał papież Franciszek w przesłaniu do Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło - Przygotowania do posiłku w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej, gdzie znalazła schronienie grupa uchodźców z Ukrainy

Franciszek podziękował za odpowiedź Kościołów na ten kryzys, zaznaczając jednak, że nie można zapominać o milionach osób ubiegających się o azyl, uchodźców i przesiedleńców w innych częściach świata, którzy rozpaczliwie potrzebują przyjęcia, ochrony i miłości.

"Jako Kościół chcemy służyć wszystkim i ciężko pracować na rzecz budowania pokojowej przyszłości" – napisał papież do członków Komisji. Przypomniał, że została ona założona przez Piusa XII w 1951 r. w celu stworzenia sieci Konferencji Episkopatów na całym świecie, aby wspierać je w ich posłudze duszpasterskiej na rzecz migrantów i uchodźców. Jej charakter i misja odróżniają ją od innych organizacji działających w społeczeństwie obywatelskim i w Kościele. Komisja jest bowiem kolegialnym wyrazem działań duszpasterskich w dziedzinie migracji podejmowanych przez biskupów, którzy w komunii z Papieżem uczestniczą w jego trosce o Kościół powszechny.

Papież zauważył, że misja Komisji jest realizowana w dwóch kierunkach: ad intra i ad extra. Przede wszystkim ma ona służyć kompetentną pomocą episkopatom i diecezjom, które muszą odpowiedzieć na liczne i złożone wyzwania migracyjne obecnych czasów. Z drugiej strony Komisja jest powołana do reagowania na globalne wyzwania i sytuacje kryzysowe związane z migracją za pomocą konkretnych programów, zawsze w komunii z Kościołami lokalnymi. "Trzeba uwrażliwiać na problematykę migracyjną, aby promować poszanowanie praw człowieka i promocję jego godności zgodnie z wytycznymi nauki społecznej Kościoła – napisał papież.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lutego stycznia

Niedziela, V tydzień zwykły
«Wy jesteście solą ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 5, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Dynamizm chrześcijan

+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter