25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do prawosławnych: bądźmy gotowi na przyjęcie daru jedności

Ocena: 0
606

„Upragniona przez nas pełna jedność jest oczywiście darem od Boga poprzez łaskę Ducha Świętego. Niech nasz Pan pomaga nam być gotowym na przyjęcie tego daru poprzez modlitwę, wewnętrzne nawrócenie i otwarcie na przyjęcie i udzielenie przebaczenia”. Słowa te napisał Papież Franciszek w odręcznym przesłaniu do prawosławnego patriarchy Konstantynopola z okazji święta Andrzeja Apostoła, który jest patronem tego patriarchatu.

Fot. Vatican Media - papież Franciszek z Bartłomiejem (10.2021)

Przesłanie zostało przekazane patriarsze przez watykańską delegację, która co roku udaje się z tej okazji do Stambułu, odwzajemniając w ten sposób wizytę delegacji prawosławnej, która przybywa do Rzymu na uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Franciszek powierzył tą misję kierownictwu Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan, na czele z jej przewodniczącym kard. Kurtem Kochem. Uczestniczyli oni w świątecznej liturgii sprawowanej przez patriarchę Bartłomieja. Na jej zakończenie zostało odczytane papieskie przesłanie.

Franciszek podkreśla, że przesyła to pozdrowienie nie tylko w imię przyjaźni łączącej go z Bartłomiejem, ale ze względu na starożytne i głębokie więzi łączące Kościoły w Rzymie i Konstantynopolu, których patronami są święci bracia Piotr i Andrzej. Papież wspomina niedawną wizytę patriarchy w Rzymie. Była to, jak pisze, okazja, by podzielić się naszymi troskami dotyczącymi teraźniejszości i przyszłości świata, a także wyrazić wspólne zaangażowanie w rozwiązywanie kwestii o zasadniczym znaczeniu dla całej rodziny ludzkiej, takich jak ochrona stworzenia, wychowanie przyszłych pokoleń, dialog międzyreligijny i dążenie do pokoju.

Franciszek podkreśla, że katolicy i prawosławni, połączeni wspólną wiarą, powinni z całą mocą dążyć do tego, by ich jedność stawała się coraz bardziej widzialna. Choć trzeba uznać, że nadal pozostają niektóre kwestie teologiczne i eklezjologiczne, które są przedmiotem wzajemnego dialogu, to jednak mam nadzieję – pisze Papież - że możemy ze sobą jeszcze bardziej współpracować w tych dziedzinach, gdzie jest to nie tylko możliwe, ale wymagane.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter