12 kwietnia
poniedziałek
Juliusza, Luboslawa, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Polaków: Wielki Post jest sposobnością do wytężonej modlitwy!

Ocena: 5
376

„Wielki Post jest sposobnością do wytężonej modlitwy i udziału w sakramentach” - powiedział Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W środowej katechezie Franciszek podkreślił, że Pan Jezus otworzył dla nas Niebo i wprowadził w relację z Bogiem. „Człowieczeństwo Jezusa otwiera nas na relacje istniejące między Ojcem, Synem i Duchem Świętym i pozwala nam nieco przeczuć z ogromu miłości trzech Osób Boskich" - zaznaczył Franciszek. Na zakończenie audiencji papież zaapelował do wiernych na całym świecie o modlitewne wsparcie rozpoczynającej się w najbliższy piątek podróży apostolskiej do Iraku.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Publikujemy słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, Wielki Post jest sposobnością do wytężonej modlitwy i udziału w sakramentach, do podejmowania postu i dzieł charytatywnych, i do głębszego przeżywania tajemnicy miłości miłosiernej Ojca, objawionej w Synu i wylanej w Duchu Świętym. Korzystajcie z tej okazji jako szczególnego czasu łaski.

Z serca wam błogosławię.

Na wstępie dzisiejszej katechezy papież zwrócił uwagę na ograniczoność człowieka i jego nieumiejętność modlitwy czy też zagubienia w obliczu Boga.

Dialog z Bogiem jest łaską: nie jesteśmy jej godni, nie mamy prawa się domagać, «utykamy» z każdym słowem i każdą myślą... Ale Jezus jest bramą, która się otwiera

– stwierdził Franciszek.

Papież przypomniał, że w mitologii często bogowie bywali obojętni na ludzkie losy. Podkreślił, że wiara w Boga miłującego człowieka jest możliwa dzięki poznaniu Jezusa, który za nas ludzi ofiarował swe życie, by nas zbawić. Mówi On nam swoim życiem, do jakiego stopnia Bóg jest Ojcem.

Trudno nam zrozumieć, a i to z bardzo daleka, miłość, jaką napełniona jest Trójca Przenajświętsza, i jaki bezmiar wzajemnej życzliwości istnieje między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Ikony wschodnie pozwalają nam przeczuć nieco z tej tajemnicy, będącej źródłem i radością całego wszechświata

– zauważył Ojciec Święty.

Cytując nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego Franciszek stwierdził, że człowieczeństwo Jezusa jest drogą, na której Duch Święty uczy nas modlić się do Boga, naszego Ojca.

Człowieczeństwo Jezusa uczyniło dla nas dostępnym życie wewnętrzne Trójcy Świętej

– podkreślił papież podsumowując swoją katechezę.

 Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zaapelował do wiernych na całym świecie o modlitewne wsparcie rozpoczynającej się w najbliższy piątek, 5 marca podróży apostolskiej do Iraku.

Pojutrze, jeśli Bóg pozwoli, udam się do Iraku z trzydniową pielgrzymką. Od dawna pragnę odwiedzić ten naród, który tak wiele wycierpiał, pragnę się spotkać z tym Kościołem męczenników. W ziemi Abrahama wraz z innymi przywódcami religijnymi uczynimy również kolejny krok naprzód w braterstwie między ludźmi wierzącymi. Proszę was, abyście wsparli tę podróż apostolską waszymi modlitwami, żeby mogła się jak najlepiej odbyć i przynieść oczekiwane owoce. Oczekuje nas naród iracki. Oczekiwał on św. Jana Pawła II, któremu zabroniono podróży. Nie można rozczarować narodu po raz drugi. Módlmy się, aby ta podróż odbyła się dobrze.

– powiedział Ojciec Święty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 kwietnia

Poniedziałek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Z Chrystusem powstaliście z martwych
- szukajcie tego, co w górze

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter