5 lipca
niedziela
Marii, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Polaków: Powierzmy się Bogu

Ocena: 0
1373

Do powierzenia siebie miłosiernemu Bogu podczas obchodzonego obecnie Jubileuszu Miłosierdzia zachęcił Franciszek polskich pielgrzymów podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

2016-01-13 12:42
st (KAI) / Watykan, mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Moi drodzy, Bóg miłosierny jest całkowicie i zawsze godny zaufania. Taka jest pewność naszej wiary. Podczas tego Jubileuszu Miłosierdzia powierzmy Mu się, a doświadczymy radości bycia kochanymi przez Boga, który jest „miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność”. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dziś rozpoczynamy katechezy na temat miłosierdzia w perspektywie biblijnej, abyśmy w ten sposób uczyli się miłosierdzia, słuchając tego, czego poprzez swoje Słowo uczy nas sam Bóg. Zaczynamy od Starego Testamentu.

W Piśmie Świętym Bóg przedstawiony jest jako „Bóg miłosierny”. Jest to imię, poprzez które ukazuje On nam swoje oblicze i serce. Objawia się jako „Pan, Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność” (Wj 34,6). Pan jest „miłosierny”: słowo to przywołuje postawę czułej troski, takiej jaką matka otacza swoje dziecko – obraz Boga, który się wzrusza i bierze w ramiona swoje dziecko, pragnąc je kochać, chronić, pomagać. Pan jest „litościwy”, w tym sensie, że okazuje łaskę, współczucie i w swojej wielkości pochyla się nad słabymi i ubogimi, zawsze gotów, by przyjąć, zrozumieć, przebaczyć. Pismo św. mówi o Bogu miłosiernym, że jest „nieskory do gniewu”. On potrafi czekać, Jego czasy nie są niecierpliwymi czasami ludzi; jest jak mądry rolnik, który czeka, zostawia czas, aby dobre ziarno wzrosło, pomimo chwastów (por. Mt 13,24-30). I wreszcie Pan ogłasza siebie „bogatym w łaskę i wierność”. W tej definicji jest wszystko: Bóg jest wielki i potężny, ale ta wielkość i moc ukazują się w miłości względem nas, małych i słabych. Jego troskliwości nic nie może powstrzymać, nawet grzech, bo Bóg potrafi pokonać zło i wybaczyć je. „Wierność” bez granic: oto ostatnie słowo, jakie Bóg objawił Mojżeszowi. Wierności Boga nigdy nie zabraknie, ponieważ Pan jest opiekunem, który jak mówi Psalm, nie zasypia, ale nieustannie czuwa nad nami, aby nas doprowadzić do życia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 lipca

Niedziela, XIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Za 9,9-10; Ps 145,1b-2.8-11.13-14; Rz 8,9.11-13; Mt 11,25-30
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter