8 marca
poniedziałek
Beaty, Wincentego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do Polaków: każde życie jest bezcennym darem Boga

Ocena: 4.9
489

25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek podkreślił, że każde ludzkie życie ma bezcenną wartość i jest niepowtarzalnym darem Bożym. Szczególnie uświadamiamy to sobie podczas pandemii, która ogarnęła cały świat.

Fot.PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Każdy człowiek jest powołany przez Boga, by cieszyć się pełnią życia. A ponieważ jest on powierzony macierzyńskiej trosce Kościoła, to każde zagrożenie dla godności i życia ludzkiego nie może nie oddziaływać na jego serce, na jego macierzyńskie «wnętrze». Obrona życia nie jest dla Kościoła ideologią, ale rzeczywistością, rzeczywistością ludzką, angażuje wszystkich chrześcijan, jeszcze bardziej, jako chrześcijan i jako ludzi

- mówił Ojciec Święty, podczas katechezy, którą wygłosił bez udziału wiernych z biblioteki Pałacu Apostolskiego za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Przypomniał, że przed 25 laty, dokładnie 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, św. Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.

Papież wyraził wdzięczność wielu osobom dającym dzisiaj milczące świadectwo wartości życia poprzez służbę chorym, starszym, samotnym oraz najuboższym. Promocja i obrona życia nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale zawsze dotyczy konkretnej osoby: zarówno poczętego dziecka jak i człowieka w stanie terminalnym.

Franciszek zwrócił uwagę, że zamachy na ludzką godność i życie trwają również współcześnie. Ustawy nie zawsze służą obronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia. Papież przypomina również, że kultura życia nie jest wyłącznym dziedzictwem chrześcijan, ale wszystkich ludzi, którzy uznają wartość właściwą każdej osobie.

Dlatego też wraz ze św. Janem Pawłem II powtarzam z odnowionym przekonaniem apel, który skierował on do wszystkich przed 25 laty: «Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu — każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!» („Evangelium vitae”, 5)

– zaapelował papież.

Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział:

Drodzy bracia i siostry, dziś przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Maryi Dziewicy. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga. Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w tym czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom. Przez wstawiennictwo Maryi, prośmy Pana życia, aby zatrzymał groźbę śmierci i napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech zawsze wam towarzyszy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter