4 marca
poniedziałek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do neoprezbiterów: Bądźcie miłosierni

Ocena: 0
3144
O wierne sprawowanie sakramentów i niestrudzone okazywanie wiernym miłosierdzia zaapelował papież Franciszek udzielając dziś w bazylice watykańskiej święceń kapłańskich 19 nowym księżom. 2015-04-26 11:28 aktualizacja 22:30
st, kg (KAI), Watykan, sg
fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Bądźcie miłosierni! W konfesjonale przebaczajcie, a nie osądzajcie. Świadectwem życia przyciągajcie do Chrystusa – zaapelował Franciszek do 19 neoprezbiterów, których wyświęcił na kapłanów 26 kwietnia. Nastąpiło to podczas porannej Mszy św. w bazylice watykańskiej w Niedzielę Dobrego Pasterza (IV Wielkanocną), obchodzoną w Kościele katolickim jako 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Wśród nowych kapłanów jest 9 Włochów, po dwóch z Madagaskaru, Peru i Chile oraz po jednym z Chorwacji, Indii, Kolumbii i Korei Południowej. Dotychczas papież Bergoglio wyświęcił w Watykanie 42 kapłanów.

13 diakonów, którzy przystąpili do sakramentu kapłaństwa, ukończyło trzy rzymskie seminaria duchowne: papieskie na Lateranie, Kolegium Redemptoris Mater i Madonna del Divino Amore. Każdy neoprezbiter ma niespełna 40 lat i będzie pracował w diecezji rzymskiej. Pozostałych pięciu to zakonnicy, a jeden należy do Kościoła syromalabarskiego w Indiach.

W homilii papież posłużył się tekstem przewidzianym w formularzu święceń, uzupełnił go jednak własnymi uwagami.

– Pilnie czytajcie i rozważajcie Słowo Pańskie, abyście wierzyli w to, co przeczytaliście, nauczali tego, czego nauczyliście się w wierze, żyli tym, czego nauczacie – powiedział Ojciec Święty. – Niech więc pokarmem dla Ludu Bożego będzie wasze nauczanie, niech wasze homilie nie będą nudne. Oby docierały do serc waszych wiernych dzięki temu, że wypływają z głębi waszych serc, gdyż to, o czym mówicie, jest tym, co znajduje się w waszych sercach – dodał.

Podkreślił, że "tak właśnie przekazuje się Słowo Boże" i życzył neoprezbiterom, aby ich "nauczanie było radością i wsparciem dla uczniów Chrystusa" a "woń waszego życia niech stanie się świadectwem, ponieważ przykład buduje". Jednocześnie papież ostrzegł, że "słowa pozbawione przykładu są puste, są tylko ideami, nie trafiają do serc i zamiast przynieść korzyść, wręcz wyrządzają krzywdę”.

Opisując przyszłą posługę nowych kapłanów papież podkreślił szczególnie godne sprawowanie Eucharystii i miłosierdzie względem grzeszników. – W konfesjonale przebaczajcie, a nie osądzajcie – zalecał Franciszek.

– Przez Chrzest włączycie nowych wiernych do Kościoła. Nie odmawiajcie nigdy Chrztu tym, którzy o niego proszą. W sakramencie pojednania będziecie odpuszczać grzechy w imię Jezusa i Kościoła. Proszę was, byście nigdy nie męczyli się byciem miłosiernymi! W konfesjonale będziecie po to, by przebaczać, a nie, by potępiać. Naśladujecie Ojca, który nigdy nie męczy się przebaczaniem! – przypomniał papież.

Na zakończenie homilii nawiązał do słów św. Augustyna, przestrzegającego przed kapłanami, którzy szukają własnych wygód. – To brzydko, gdy ksiądz żyje po to, by podobać się samemu sobie i jest jak paw. Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który nie przyszedł, by Mu służono, lecz by służyć i starać się ocalić tych, którzy zaginęli – powiedział Franciszek.

Papieskie Wyższe Seminarium Rzymskie ukończyli księża: Paolo D’Argenio, Michele Ferretti i Giovanni Lo Giudice z Włoch. W seminarium „Redemptoris Mater” kształciło się 9 neoprezbiterów: Michaela Junsoo Byeon z Korei Płd., Elia Antonio Del Prete, Diego Lofino, Alonso Ojeda Agudelo, Giacomo Salza, Davide Maria Tisato, Leonel Alejandro Torres Lara i Filippo Zughetti. Jeden nowo wyświęcony – ks. Milton Mauro Vera Roa studiował w seminarium Madonna del Divino Amore. Sześciu pozostałych, księża: Michelin Avisoa, Stjepan Brćina, Adolfo Sergio Izaguirre Leocadio, Sony George Kappalumackal, Crisanto Crispin Montalvo Jiménez i Jean Norbert Randriantantelison przygoowało się w pozostałych seminariach stolicy Włoch.

Warto przypomnieć, że zwyczaj święcenia kapłanów w Niedzielę Dobrego Pasterza, czyli w Światowym Dniu Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne, wprowadził w 1993 Jan Paweł II, który już wcześniej udzielał święceń większym lub mniejszym grupom diakonów. Łącznie podczas 46 tego rodzaju obrzędów wyświęcił on osobiście 2125 kapłanów, w większości w Watykanie, ale zdarzało się to także podczas jego podróży zagranicznych, m.in. w Polsce – 9 czerwca 1987 w Lublinie sakrament kapłaństwa przyjęło z jego rąk 50 kapłanów (w tym 2 greckokatolickich). Najwięcej duchownych – 141 – papież Wojtyła wyświęcił 8 listopada 1982 w Hiszpanii i stu – 11 maja 1990 w Meksyku. Do liczb tych należy jeszcze dodać 685 księży wyświęconych przez arcybiskupa krakowskiego w Polsce.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
Święto Św. Kazimierza, królewicza
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter