29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do młodych: edukujcie dorosłych, jak żyć po bratersku, i buntujcie się przeciw wojnie

Ocena: 0
480

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników Europejskiej Konferencji Młodzieży, odbywającej się w Pradze pod hasłem „Wspólne zaangażowanie na rzecz zrównoważonej i inkluzywnej Europy”. W wydarzeniu uczestniczy kilka tysięcy młodych ze Starego Kontynentu i całego świata. Ich pomysły podsumuje specjalne sprawozdanie, które następnie zostanie zaprezentowane we właściwych komisjach Parlamentu Europejskiego. Spotkanie potrwa do środy.

Fot. VaticanMedia - Msza św. podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 r.

Ojciec Święty wezwał młodzież do przekształcania Starego Kontynentu w nowy. Podkreślił, że jest to możliwe tylko przy udziale młodych ludzi, ponieważ mają oni liczne atuty.

Jesteście bardzo spostrzegawczy, mniej zideologizowani, przyzwyczajeni do studiowania w obcych krajach, otwarci na wolontariat i wrażliwi na destrukcję środowiska naturalnego. Dlatego czuję, że jest nadzieja

– napisał papież.

Podkreślił, że jednym z największych atutów współczesnej młodzieży jest umiejętność życia w braterstwie.

Uruchomiliśmy Globalny Pakt Edukacyjny, który ma wychowywać młode pokolenia do braterstwa. Jednak widząc, jak ten świat jest prowadzony przez dorosłych, myślę sobie, że to może wy powinniście edukować starszych w zakresie braterstwa i pokojowego współżycia

– zauważył Ojciec Święty.

Franciszek wezwał młodych, by nie pozwolili się uciszać.

Jeśli cię nie słuchają, krzycz jeszcze głośniej, rób raban, masz pełne prawo wypowiedzieć się na temat tego, co dotyczy Twojej przyszłości. Zachęcam was do przedsiębiorczości, kreatywności i krytycyzmu: pamiętajcie, że kiedy nauczyciel ma w klasie wymagających, krytycznych i uważnych uczniów, musi ciężej pracować i lepiej przygotowywać się do lekcji

– napisał Ojciec Święty.

Papież zachęcił młodzież do otwartości na drugiego człowieka. „Otwórzcie się na przyjęcie Innych, nie dajcie się wciągać w krótkowzroczne ideologie, które chcą pokazać Innego, jako wroga” – apelował Franciszek. Podkreślił, że drugi jest zawsze atutem. Pokazują to doświadczenia milionów europejskich studentów, którzy wzięli udział w programie Erasmus. Spotkanie z Innymi pomogło im otworzyć oczy, umysły i serca.

Miejcie szerokie spojrzenie, nie dyskryminujcie nikogo z jakiegokolwiek powodu. Bądźcie solidarni ze wszystkimi, a nie tylko z tymi, którzy wyglądają jak wy; ze wszystkimi, którzy cierpią, niezależnie od ich narodowości czy statusu społecznego

– napisał papież.

Zaznaczył, że głównym celem Paktu Edukacyjnego jest wychowywanie wszystkich do życia opartego na solidarności, nie na konkurencyjności. „To właśnie solidarność zmienia świat, a nie ekskluzywne, czyli wykluczające doświadczenia elitarnych szkół. Wysoka jakość – jak najbardziej, ale dla wszystkich, nie tylko dla wybranych” – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty wyraził także swoje nadzieje związane z udziałem młodzieży w ratowaniu planety.

Z przyjemnością zauważyłem, że podczas gdy poprzednie pokolenia dużo mówiły na temat ochrony środowiska, ale niewiele robiły, to wy potraficie podejmować konkretne inicjatywy. Dlatego uważam, że nadszedł właściwy czas, aby odwrócić autodestrukcyjny trend niszczący Ziemię. Jeśli nie uda się tego zrobić z wami, będzie to w przyszłości bardzo trudne

– napisał Papież. Wezwał młodych, by nie dali się uwieść życiu w luksusie, zarezerwowanemu dla garstki osób, ale by mieli szerokie spojrzenie, obejmujące całą ludzkość, niezredukowaną do samej Europy, by dążyli do godnego życia dla wszystkich, bez luksusu i marnotrawstwa.

Na koniec Ojciec Święty nawiązał do wydarzeń na Ukrainie. „Podczas gdy wy bierzecie udział w waszej konferencji, na Ukrainie - która nie jest w UE, ale w Europie - trwa absurdalna wojna” - przypomniał podkreślając, że biorąc pod uwagę ten i inne konflikty, które toczą się na świecie, tym bardziej konieczne wydaje się wychowanie do braterstwa.

Idea zjednoczonej Europy narodziła się z silnego pragnienia pokoju po tylu wojnach stoczonych na kontynencie i przyniosła okres pokoju trwający 70 lat. Wszyscy musicie zaangażować się w położenie kresu temu spustoszeniu, jakim jest wojna, w której – jak zwykle – decyduje kilku potężnych ludzi, wysyłając tysiące młodych na śmierć. W takich przypadkach jak ten, bunt jest jak najbardziej uzasadniony!

– napisał papież.

“Ktoś powiedział, że gdyby świat był rządzony przez kobiety, nie byłoby tylu wojen, bo one, których misją jest dawanie życia, nie mogą dokonywać wyborów na rzecz śmierci” - zaznaczył Franciszek. Zdaniem papieża także gdyby świat był rządzony przez młodych ludzi, nie byłoby tylu wojen, bo - jak zauważył - „ci, którzy mają życie przed sobą nie chcą go łamać i marnować, ale żyć w pełni”.

Franciszek przedstawił europejskiej młodzieży postać błogosławionego Franciszka Jägerstättera (1907-1943), austriackiego męczennika, beatyfikowanego przez Benedykta XVI. Za odmowę wstąpienia do Wehrmachtu z powodu sprzeciwu sumienia został skazany na śmierć i ścięty.

Papież przypomniał: “Kiedy został wezwany do służby wojskowej odmówił, ponieważ za niesłuszne uznał zabijanie niewinnych. Ta decyzja wywołała ostre reakcje ze strony jego społeczności, burmistrza, także krewnych. Ksiądz usiłował mu to wyperswadować dla dobra jego rodziny”. Jak zaznaczył Franciszek, po swojej stronie miał on tylko żonę.

Papież zaznaczył, że młody rolnik wolał „dać się zabić niż zabijać” i uważał wojnę za całkowicie nieusprawiedliwioną. “Gdyby wszyscy młodzi ludzie wezwani do broni zrobili tak, jak on, Hitler nie mógłby zrealizować swoich diabolicznych planów. Zło, aby wygrać potrzebuje wspólników” - stwierdził.

Franciszek przypomniał, że Jägerstätter został zabity w tym samym więzieniu, w którym przetrzymywano też jego rówieśnika Dietricha Bonhoeffera, niemieckiego duchownego ewangelickiego- antynazistę, straconego w obozie koncentracyjnym Flossenburg w kwietniu 1945 roku. Franciszek podkreślił, że obaj zostali zabici, bo do końca pozostali wierni ideałom swojej wiary.

Na zakończenie swego przesłania papież zaprosił wszystkich na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter