29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do młodych: Miłowanie drogą do szczęścia

Ocena: 0
2436

– Szczęście to nie aplikacja, którą można pobrać na telefon komórkowy: nawet najnowsza wersja nie pomoże wam stać się wolnymi i wspaniałymi w miłości – powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy świętej na placu św. Piotra.

2016-04-24 11:25, aktual. 12:35
pb, st (KAI) / Watykan, mz
fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Uczestniczyło w niej 60 tys. nastolatków w wieku 13-16 lat, którzy przybyli do Rzymu na Jubileusz Chłopców i Dziewcząt, zorganizowany w ramach Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Wczoraj przeszli oni przez Bramę Miłosierdzia bazyliki św. Piotra, a wieczorem wzięli udział w czuwaniu modlitewnym na Stadionie Olimpijskim.

Franciszek podkreślił, że miłość jest dowodem osobistym chrześcijanina, więc „ludzie będą rozpoznawać uczniów Jezusa po tym, jak się nawzajem miłują”. Prawdziwy przyjaciel Jezusa wyróżnia się „konkretną miłością, jaśniejącą w jego życiu”.

– Miłowanie jest piękne, jest to droga do szczęścia. Ale nie jest łatwe – jest trudne, wymaga wysiłku – przestrzegł papież. – Miłość bowiem znaczy dawać nie tylko coś materialnego, ale coś z samych siebie: swój czas, swoją przyjaźń, swoje zdolności.

Franciszek zaznaczył, że Jezus „daje nam swoją wierną przyjaźń, której nigdy nam nie odejmie”. – Nawet jeśli Go zawiedziesz i oddalisz się od Niego, Jezus wciąż ciebie kocha i nadal jest blisko ciebie, wierzy w ciebie bardziej niż ty wierzysz w siebie. A to jest bardzo ważne! Ponieważ głównym zagrożeniem uniemożliwiającym dobry rozwój jest to, gdy nikogo nie obchodzisz, gdy czujesz, że jesteś pozostawiony na uboczu. Ale Pan jest zawsze z tobą i cieszy się, że jest z tobą. Tak jak to uczynił ze swoimi młodymi uczniami, patrzy ci w oczy i wzywa cię, abyś za nim poszedł, abyś „wypłynął na głębię” i „zarzucił sieci” ufając Jego słowu, to znaczy zaangażował swoje talenty w życiu, razem z Nim, bez strachu. Jezus czeka na ciebie cierpliwie, czekając na odpowiedź, czeka na twoje „tak” – tłumaczył papież.

Odwołując się do obecnego w młodych ludzkiego pragnienia, aby kogoś pokochać i być kochanym, papież wskazał, że Jezus, jeśli pójdą do Jego szkoły, umieści w ich sercach „dobrą intencję, jaką jest miłowanie nie posiadając: miłowanie ludzi, nie chcąc ich zawłaszczyć, ale pozostawiając ich wolnymi”. – Zawsze istnieje bowiem pokusa wypaczenia uczucia przez instynktowne żądanie, by wziąć, aby „mieć” to, co się podoba. Wzmacnia tę tendencję także kultura konsumpcyjna. Ale wszystko, jeśli za bardzo się wyciska, ulega zepsuciu, zostaje zniszczone: potem zostajemy rozczarowani, z pustką w środku. Pan, jeśli usłyszycie Jego głos, ujawni wam tajemnicę czułości: zatroszczyć się o drugą osobę, co oznacza uszanować ją, strzec jej i czekać na nią – mówił Franciszek.

Mówiąc o odczuwanym przez młodych ludzi wielkim pragnieniu wolności, wyjaśnił, że nie polega ona na robieniu tego, co się chce. Wolność „jest darem możliwości wyboru dobra”. – Wolnym jest ten, kto wybiera dobro, który szuka tego, co podoba się Bogu, choć jest to trudne. Ale tylko za pomocą decyzji odważnych i mocnych realizują się najwspanialsze marzenia, te, dla których warto poświęcić swoje życie. Nie zadowalajcie się miernotą, „wegetując”, wygodnie siedząc; nie ufajcie tym, którzy odwracają uwagę od prawdziwego bogactwa, którym jesteście wy, mówiąc wam, że życie jest piękne tylko wtedy, gdy macie wiele rzeczy; strzeżcie się tych, którzy chcą, abyście uwierzyli, że znaczycie, gdy przebieracie się za mocnych, jak bohaterowie filmu, albo kiedy ubieracie się zgodnie z najnowszą modą. Wasze szczęście jest bezcenne i nie jest na sprzedaż; to nie aplikacja, którą można pobrać na telefon komórkowy: nawet najnowsza wersja nie pomoże wam stać się wolnymi i wspaniałymi w miłości – podkreślił papież.

Zauważył, że „miłość nie dokonuje się dlatego, że o niej mówimy, ale kiedy nią żyjemy: nie jest słodką poezją, której trzeba uczyć się na pamięć, ale wyborem życiowym, który trzeba wprowadzić w życie”. Aby wzrastać w miłości, trzeba przyjmować miłość Jezusa we Mszy świętej i w spowiedzi. – Tam uczymy się przyjmować Jego miłość, czynić ją swoją i umieszczać ją wokół nas w świecie. A gdy miłość wydaje się ciężka, gdy trudno powiedzieć „nie” temu, co błędne, spójrzcie na krzyż Jezusa, obejmijcie go i nie opuszczajcie Jego ręki, która prowadzi was ku temu, co wzniosłe i podnosi was, gdy upadacie – radził Franciszek.

– Wiem, że jesteście zdolni do gestów wielkiej przyjaźni i dobroci. Jesteście wezwani do budowania w ten sposób przyszłości: razem z innymi i dla innych, nigdy przeciwko komuś innemu! Dokonacie wspaniałych rzeczy, jeśli już teraz dobrze się przygotujecie, w pełni przeżywając wasz wiek tak bogaty w dary i bez obawy o zmęczenie. Czyńcie jak mistrzowie sportu, którzy osiągają wyższe cele pokornie i ciężko trenując każdego dnia. Niech waszym codziennym programem będą dzieła miłosierdzia: entuzjastycznie ćwiczcie się w nich, byście się stali mistrzami życia! W ten sposób będziecie uznani za uczniów Jezusa. A wasza radość będzie pełna – zakończył Franciszek.

Po komunii świętej papież wręczył grupie nastolatków krzyżyki do zawieszenia na szyi, zapraszając w ten sposób zgromadzonych do tego, by byli misjonarzami i zwiastunami Bożego miłosierdzia, objawionego w Jezusie Chrystusie.

Na zakończenie liturgii papież odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną okresu wielkanocnego "Regina caeli". – Dziękuję za wasze radosne i głośne świadectwo. Odważnie idźcie naprzód! – wezwał nastolatków w krótkim przemówieniu poprzedzającym modlitwę.

Przypomniał, że dzień wcześniej w Burgos w Hiszpanii zostali beatyfikowani ks. Valentín Palencia Marquina i czterech jego towarzyszy męczenników, zabitych za wiarę w czasie hiszpańskiej wojny domowej. – Uwielbiajmy Pana za tych Jego odważnych świadków i za ich wstawiennictwem błagajmy Go o uwolnienie świata od wszelkiej przemocy – zaapelował Franciszek.

Wyznał też, że stale żywi "niepokój o braci biskupów, kapłanów, zakonników, katolickich i prawosławnych, uprowadzonych dawno temu w Syrii". – Niech Bóg miłosierny poruszy serca porywaczy i udzieli jak najrychlej tym naszym braciom wyzwolenia oraz możliwości powrotu do swoich wspólnot. Zachęcam was wszystkich do modlitwy w tej intencji, nie zapominając o innych uprowadzonych na całym świecie – prosił papież.

Po końcowym błogosławieństwie poprosił jeszcze młodzież o to, by modliła się za niego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter