16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do mieszkańców Madre de Dios: Nie jesteście sierotami!

Ocena: 0
4637

Nie jest to ziemia osierocona – jest to ziemia Matki – powiedział Franciszek podczas spotkania w Puerto Maldonado z mieszkańcami regionu Madre de Dios graniczącego z puszczą amazońską, a także Brazylią i Boliwią.

fot. PAP/EPA/CARLOS LEZAMA

Franciszek wskazał, że w Matce Bożej można znaleźć siłę do przezwyciężenia problemów z jakimi boryka się ta część Peru. Wskazał na konieczność walki z różnymi postaciami wyzysku powodowanymi przez kulturę konsumpcyjną.

Spotkanie z udziałem tysięcy wiernych odbyło się przed Instytutem edukacyjnym im. Jorge Basadre. Zgromadzeni entuzjastycznie witali papieża wykrzykując: "Franciszku przyjacielu amazońskiej dżungli jesteśmy z tobą". 

– Ojcze Święty wieść o Twojej wizycie sprawiła, że obudziliśmy się i wyruszyliśmy w drogę. Oto Amazonia z Peru, południowych Andów, także amazońscy bracia i siostry z Boliwii i Brazylii. Jesteśmy tutaj, aby otrzymać Twoje błogosławieństwo – powiedział witając papieża bp David Martínez de Aguirre Guinea, wikariusz apostolski Puerto Maldonado.

Zaznaczył, że jesteśmy ludem cierpiącym i wierzącym ale nie brakuje nam odwagi, aby angażować się w budowę Królestwa Bożego. – Naprawdę wierzymy, że propozycja Jezusa jest drogą życia, a my w końcu nie szukamy indywidualistycznych rozwiązań, które prowadzą do śmierci i zniszczenia – powiedział biskup.

Prosił Franciszka aby utwierdził w wierze. – Odnów w nas nadzieję, że wspólnie możemy wyjść z naszego ubóstwa, nie dążąc do zbiorowego samobójstwa. Pokaż nam ścieżki braterstwa i udziel nam swojego błogosławieństwa. Chcemy, aby nasza podróż przez naszą ziemię była owocna i pozostawiała w ślad naszego oddania się Bogu, braciom i Amazonce – powiedział bp Guinea. 

Z kolei katechetka Margarita Martínez Núñez Valer, z mężem Arturo i dwiema córkami witając papieża powiedziała: "Mimo że dom "Madre de Dios" jest zapomniany, zraniony i zmarginalizowany to wizyta papieża napełnia jej mieszkańców radością i ożywia nadzieję. – Nie jesteśmy, jak wielu twierdzi, `ziemią niczyją`. Twoja obecność sprawia, że czujemy, że jesteśmy prawdziwą ziemią Boga. Pan zauważył nas i wysłał Ciebie do nas, abyśmy odnowili i ożywili naszą nadzieję w Jezusie – powiedziała. Zapewniła, że jako chrześcijańska rodzina pragnie razem z innymi rodzinami dawać świadectwo nauczaniu papieża, że "tylko miłość i wzajemne oddanie może zmienić społeczeństwo i świat". 

W przemówieniu zauważając, że obecni w na terenie Instytutu Jorge Basadre pielgrzymi przybyli nie tylko z różnych obszarów Amazonii peruwiańskiej, ale także z Andów i innych sąsiednich krajów papież podkreślił konieczność budowania kultury spotkania, która odnawia w nadziei. Nawiązując do nazwy regionu – Madre de Dios – Ojciec Święty wskazał, że w Maryi mają oni Matkę. – Nie jest to ziemia osierocona, jest to ziemia Matki! A jeśli jest matka, to są i dzieci, jest rodzina, jest wspólnota. I tam, gdzie jest matka, rodzina i wspólnota, nie mogą zniknąć problemy, ale na pewno jest siła, by stawić im czoło w inny sposób – powiedział Franciszek.

Papież zauważył, że konsumpcjonizm alienujący niektórych ludzi jest przejawem kultury bez matki. Prowadzi on do wielu przejawów wyzysku nie tylko przyrody, ale także ludzi. W tym kontekście Ojciec Święty potępił handel ludźmi i różne współczesne przejawy niewolnictwa. – Z bólem zauważamy, że na tej ziemi, która znajduje się pod opieką Matki Bożej, wiele kobiet jest w ten sposób pozbawionych wartości, pogardzanych i narażonych na niekończącą się przemoc. Przemocy wobec kobiet nie da się «znormalizować», wspierając kulturę macho, która nie akceptuje roli kobiet jako czynnych uczestniczek w naszych wspólnotach. Nie możemy odwracać głowy i pozwolić, aby tak wiele kobiet, zwłaszcza nastoletnich, było znieważanych w ich godności – stwierdził Franciszek.

Papież przestrzegł również przed różnymi przejawami współczesnego bałwochwalstwa – bożków chciwości, pieniędzy, władzy, które wszystko niszczą, demoralizując osobę i instytucje, a także niszczą puszczę. – Zachęcam was, abyście nadal organizowali się w ruchy i wszelkiego rodzaju wspólnoty, żeby spróbować przezwyciężyć te sytuacje. Starajcie się także, wychodząc od wiary organizować się jako wspólnoty kościelne, które żyją wokół osoby Jezusa. Ze szczerej modlitwy i pełnego nadziei spotkania z Chrystusem możemy zyskać nawrócenie, które pozwoli nam odkryć prawdziwe życie – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił konkretny charakter zbawienia i zachęcił wspólnoty chrześcijańskie, by czyniły widzialnym Królestwo niebieskie. – Pokładam w was nadzieję, w sercach wielu osób, które pragną życia błogosławionego. Przyszliście, by poszukiwać jej tutaj, gdzie znajduje się jedna z najbardziej bujnych erupcji życia na planecie. Miłujcie tę ziemię, czujcie, że jest wasza. Powąchajcie ją, posłuchajcie jej, podziwiajcie ją. Bądźcie zakochani w tej ziemi Madre de Dios, angażujcie się i strzeżcie jej. Nie używajcie jej jak zwykłego przedmiotu, który można odrzucić, ale jako prawdziwego skarbu, którym można się cieszyć, uprawiać i przekazywać waszym dzieciom – powiedział Franciszek na zakończenie swego przemówienia.

Na zakończenie spotkania papież otrzymał bukiet białych kwiatów, które złożył przed figurą Matki Bożej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter