5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: cnoty są jak witaminy, a wady jak pasożyty

Ocena: 5
613

Wkrótce włoski kanał Discovery zaprezentuje cykl rozmów z Papieżem Franciszkiem dotyczący cnót i wad. Wywiady przeprowadził ks. Marco Pozza, kapelan więzienia o zaostrzonym rygorze „Due Palazzi” w Padwie, autor wielu bestsellerów oraz chętnie oglądanych przez Włochów programów religijnych.

fot.EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Producenci zapewniają, że cykl, który nosi tytuł: „Cnoty i wady – rozmowy z Papieżem Franciszkiem”, utrzymany jest w bardzo przyjacielskim i swobodnym tonie, porusza nie tyle teoretyczne problemy nauki Kościoła, ale sprawy bliskie każdemu z nas – blaski i cienie ludzkiej egzystencji.

Serial składa się łącznie z siedmiu odcinków. Każdy z nich poświęcony jest jednej cnocie i przeciwnej jej wadzie, tak jak są one ukazane na freskach Giotta w kaplicy Scrovegni w Padwie. To właśnie delikatna relacja pomiędzy siedmioma wadami (gniew, rozpacz, niestałość, zazdrość, niewierność, niesprawiedliwość, głupota), a siedmioma cnotami (roztropność, sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie, wiara, nadzieja i miłość) jest motywem przewodnim dialogu między Papieżem Franciszkiem a ks. Marco.

„Popadliśmy w kulturę przymiotnika, a zapomnieliśmy o rzeczownikach – mówi Franciszek w jednej z rozmów. – Nie zapomnijmy, że jesteśmy osobami, mężczyznami i kobietami, a to jest ważniejsze niż dookreślenie nas przez wady i zalety. Bóg kocha osobę taką, jaka jest. Nie kocha przymiotników, które nas charakteryzują, ale człowieka – wyjaśnia Papież.

W kolejnych odcinkach pojawią się nie tylko refleksje Ojca Świętego i komentarze ks. Marco, ale także konkretne historie ludzi, których życie – jak każdego z nas – jest zawieszone pomiędzy zaletami i wadami. Autorzy serii zapewniają, że każdy widz odkryje w tych spotkaniach coś, co go dotyczy.

Produkcja, stworzona przez Discovery Italia, pomimo zaangażowania producentów, jest autorskim projektem ks. Marco, który od wielu lat poszukuje na całym świecie historii przybliżających przesłanie Ewangelii.

To nie ludzkość jest wewnątrz Kościoła, ale Kościół żyje wewnątrz ludzkości. Dlatego pytania o świat i kondycję człowieka, która jest przecież nierozerwalnym splotem cnót i wad, są kluczem do zrozumienia naszej egzystencji
 

– uważa ks. Marco Pozza.

Więźniowie „Due Palazzi” stali się znani na całym świecie za sprawą zeszłorocznej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. To właśnie oni, na zaproszenie Franciszka, przygotowali do niej rozważania. Nabożeństwo to tradycyjnie odbywało się w Koloseum, jednak ostatnio, ze względu na pandemię, Droga Krzyżowa przeszła wokół kolumnady Berniniego na Placu Św. Piotra. Autorami refleksji było pięciu osadzonych, a także rodzina, której członka zamordowano oraz córka osoby skazanej na dożywocie. Jednym z najbardziej przejmujących momentów było świadectwo kapłana, który został niesłusznie skazany i spędził w więzieniu 10 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter