21 marca
czwartek
Lubomira, Benedykta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież: Bóg mierzy nie ilość, ale jakość

Ocena: 0
958

– Nasz "dar" dla Boga w modlitwie i dla innych w miłosierdziu zawsze powinien unikać rytualizmu i formalizmu, a także logiki wyrachowania i być wyrazem życzliwości – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 12,38–44), w którym Pan Jezus wskazał na dwie przeciwstawne postaci: uczonego w Piśmie i na wdowę. Pierwszy jest osobą znaczącą, która pogardza tymi, którzy niewiele znaczą lub znajdują się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, takimi jak wdowy. Ta uboga kobieta złożyła w ofierze dwie monety, wszystko, co jej pozostało, a gest ten, pełen poświęcenia nie umknął uważnemu spojrzeniu Jezusa, który widzi w nim wręcz blask całkowitego daru z siebie, którego chce nauczyć swoich uczniów.

Franciszek podkreślił, że Pan Jezus pragnie nas dziś nauczyć, iż Pan Bóg nie mierzy ilości, a jakość, bada serce i patrzy na czystość intencji. – Oznacza to, że nasz «dar» dla Boga w modlitwie i dla innych w miłosierdziu zawsze powinien unikać rytualizmu i formalizmu, a także logiki wyrachowania i być wyrazem bezinteresowności. Dlatego właśnie Jezus wskazuje tę ubogą i hojną wdowę jako wzorzec życia chrześcijańskiego, który należy naśladować – stwierdził papież. Zachęcił, abyśmy „kiedy pojawia się w nas pokusa pragnienia pokazania się i zaksięgowania naszych gestów altruizmu, gdy jesteśmy zbyt zainteresowani spojrzeniem innych” pomyśleli o tej kobiecie. To pomoże nam ogołocić się z tego, co zbyteczne, aby przejść do tego, co jest naprawdę ważne i pozostać pokornymi.

– Dziewica Maryja, kobieta uboga, która całkowicie oddała się Bogu niech nas wspiera w postanowieniu dania Panu i braciom nie coś z nas, ale nas samych w pokornej i hojnej ofierze – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -