23 czerwca
niedziela
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieskie życzenia dla patriarchy Cyryla

Ocena: 0
906

Służba informacyjna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła 22 listopada tekst życzeń, jakie Franciszek przesłał patriarsze Cyrylowi z okazji jego siedemdziesiątych urodzin.

2016-11-23 22:04
kg (KAI/RV/B-I) / Watykan, mz

Papież przekazał również solenizantowi bardzo cenny upominek – relikwie patrona swego papieskiego imienia, czyli św. Franciszka z Asyżu.

Dziękując za przesłane mu we wrześniu relikwie św. Serafina Sarowskiego, biskup Rzymu zauważył w liście do Cyryla, że Biedaczyna z Asyżu jest jednym ze świętych najbliższych duchem temu świętemu rosyjskiemu. Polecił zwierzchnika rosyjskiego prawosławia i siebie samego wstawiennictwu tych dwóch świętych, aby zjednoczeni w raju wyprosili u Boga pełny pokój i jedność uczniów Chrystusa. Podziękował też patriarsze za jego wysiłki na rzecz zbliżenia obydwu Kościołów, podkreślając szczególnie swoją radość z historycznego spotkania w Hawanie 12 lutego br.

Cyryl skończył 70 lat w niedzielę 20 listopada. Od końca stycznia 2009 r. stoi on na czele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP). W jednym z wywiadów, jakich z okazji swych niedawnych urodzin udzielił rosyjskim mediom, zwrócił uwagę, że w ciągu tych 17 lat RKP zwiększył o 5 tys. liczbę świątyń, jakimi dysponuje, o 10 tys. wzrosła liczba duchownych, przybyły 122 klasztory, w samej Moskwie liczba parafii wzrosła o 160, liczba eparchii (diecezji) – ze 159 w 2009 r. do 296 obecnie i biskupów – odpowiednio z 200 do 361.

Patriarcha w ostrych słowach potępił przy tym "najazd hord sekciarzy i misjonarzy", jacy na początku lat dziewięćdziesiątych próbowali "zalać" Rosję, licząc na to, że po dziesięcioleciach walki z religią stanowi ona pustynię duchową. Zdaniem Cyryla to, że udało się odeprzeć te usiłowania, było zasługą nielicznego duchowieństwa, jakie było wtedy w RKP oraz wielu byłych działaczy partyjnych, którzy mówili: "To nie jest nasze, będziemy przeciw temu".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 czerwca

XII Niedziela zwykła
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter