28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieskie szlaki

Ocena: 0
1672

Wśród jezior i lasów diecezji ełckiej można było spotkać także młodzież goszczącą w sąsiednich diecezjach – z Włoch, Syberii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Angoli.

W sanktuarium maryjnym w Studzienicznej spotkaliśmy grupy z Argentyny, Szwajcarii i Włoch. Ksiądz Sławomir Kondzior z diecezji białostockiej pracuje w Argentynie, w diecezji Posadas, jako proboszcz parafii Ciała Chrystusa w Gobernador Roca Pipó. Z grupą 49 osób od 31 dni są na szlaku pielgrzymim. Najmłodszy uczestnik ma 12 lat, a najstarszy – 80. Zaczęli od grobów św. Piotra i św. Jana Pawła II w Rzymie, pierwsze kroki w Polsce postawili w Wadowicach, potem było Auschwitz i Zakopane. Młodzi Argentyńczycy są zachwyceni pięknem Polski i gościnnością Polaków – zapewnia ks. Sławek, który zabrał ich także do swojej rodzinnej wsi.

W Ełku gościły m.in. grupy z Irkucka na Syberii i Obwodu Kaliningradzkiego. Ich entuzjazm i radość udzielały się wszystkim, bo było to spotkanie biskupa z byłymi diecezjanami z Irkucka. – Gość w dom, Bóg w dom. Wasz przyjazd jest dla nas początkiem ŚDM, dobrze, że jesteście – mówił bp Jerzy Mazur. – Jestem tu dla wzrostu mojej wiary. Jestem z młodymi, ale chcę również, aby moje serce bardziej pałało miłością do Jezusa, chcę doświadczyć żywego i prawdziwego Boga – mówiła s. Dasza z Irkucka.

W czwartek 21 lipca młodzież wyruszyła na pielgrzymkę autokarową szlakiem św. Jana Pawła II: Ełk – Rajgród – Studzieniczna – Giby – Sejny – Wigry. Mszy Świętej przewodniczył bp Romuald Kamiński. – Słowo nas kształtuje i daje fundament naszego życia, istotę i logikę naszego życia. Spróbujcie zapytać siebie: co do mnie dziś mówi mój Bóg? – mówił. Spotkanie zakończyło się wieczorem kultury polskiej i regionalnej na Wigrach. Obecni byli ordynariusze diecezji irkuckiej bp Cyryl Klimowicz i diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur. – Jesteście nadzieją Kościoła. Jesteście nadzieją naszej diecezji. Jesteście moją nadzieją. Dziękuję Panu Bogu, że mogę wraz z bp. Cyrylem być razem z wami. Dzięki wam czujemy się młodo – mówił bp Mazur.

 

Czyniąc miłosierdzie

W piątkowe popołudnie młodzi Rosjanie z rówieśnikami z Polski pomalowali ściany w noclegowni, ugotowali posiłek oraz pomogli przygotować opał na zimę. – Dla mnie to pierwsze w życiu zetknięcie z problemem bezdomności i ludźmi, którzy jej doświadczyli – wyjaśnia Antoni z Irkucka. – Jestem pod wielkim wrażeniem ludzi i miejsca.

Inna grupa spotkała się z dziećmi w Tęczowym Domu sióstr benedyktynek. Jeszcze inni czyny miłosierdzia pełnili w Domach Pomocy Społecznej i Domu Samotnej Matki. – Trzymając za rękę starszą osobę w Domu Starości i rozmawiając z nią, nauczyłam się szacunku do osób w podeszłym wieku. Już teraz wiem, że są ważni – mówi Anna z Irkucka.

W ełckim Monarze młodzi pozostawili po sobie trwały ślad, malując na ścianie postać Jezusa Miłosiernego i logo Światowych Dni Młodzieży. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta zakończyło dzień uczynków miłosierdzia.

 

Dzień wspólnoty i posłania

– Kiedy przechodziłam przez Bramę Miłosierdzia, czułam ogromną radość i działanie żywego Boga. Niesamowita moc wspólnoty ludzi młodych i mój wewnętrzny akt zawierzenia Miłosiernemu to bodziec, żeby „ogarnąć” swoje życie i być bliżej Niego – mówiła Katarzyna z Kaliningradu. Młodzi zobaczyli spektakl „U źródeł przyszłej chwały” przygotowany przez ks. Mariusza Pawlinę i ponad stuosobową grupę aktorów-amatorów z Giżycka.

Posłanie na misje

Podczas Mszy Świętej na pl. Jana Pawła II bp Mazur mówił: – Miejmy odwagę być szczęśliwymi, błogosławionymi, miłosiernymi. A na zakończenie posłał Karolinę Wodzińską z parafii Chrystusa Króla w Radziejach z posługą misyjną do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kapczagaju w Kazachstanie. Ofiary na tacę zostały przeznaczone jako dar młodzieży na budowę studni głębinowej w Kamerunie.

O godzinie 15 młodzież wraz z bp. Mazurem spotkała się w parafii św. Rafała Kalinowskiego, gdzie wspólnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. – Miłosierdzie jest bramą do nieba. Ono daje nam szanse na spotkanie z żywym Bogiem. Dajcie się porwać Miłosierdziu Bożemu – mówił ordynariusz ełcki.

Po modlitwie młodzież wzięła udział w międzynarodowym pikniku sportowym. Działo się wiele! Sportowy, a zarazem Boży duch udzielał się wszystkim zebranym na salezjańskich obiektach sportowych.

Do diecezji ełckiej przybyło ponad 700 młodych pielgrzymów. Razem z 400 wolontariuszami sprawili, że Ełk rozpromienił się radością.

ks. Krzysztof Zubrzycki
fot.
ks. Krzysztof Zubrzycki
Idziemy nr 31 (565), 31 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter