6 marca
sobota
Rózy, Jordana, Agnieszki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieski bibliotekarz: Japończycy cieszą się z wizyty Franciszka

Ocena: 5
1553

Japończycy z wielkim zainteresowaniem oczekują na przyjazd do ich kraju Papieża Franciszka. Będzie to dobra okazja, aby mogli lepiej poznać naszą religię i zrozumieć historię obecności chrześcijan na ich wyspach. Opinię tę po powrocie z Kraju Kwitnącej Wiśni wyraził prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej.

fot. pixabay.com / CCO

Ksiądz Cesare Pasini udał się tam z konferencjami poświęconymi historii prześladowań tamtejszych katolików od końca XVI do połowy XIX wieku. Był to czas Edo-jidai, czyli okresu izolacji Kraju Kwitnącej Wiśni. Chrześcijaństwo było zakazane, księża zostali skazani na wygnanie lub wymordowani. Opisy prześladowań zostały odnalezione w dokumentach znajdujących się w Bibliotece Watykańskiej, a  przekazanych przez misjonarza księdza Mario Marega, salezjanina. W ich odnowieniu, uporządkowaniu i degitalizacji pomagały także instytucje japońskie. „Dla nich jest to interesujące zarówno z punktu widzenia historycznego, jak i socjologicznego, gdyż mówią wiele o życiu społeczeństwa w tamtym okresie. Interesuje ich także samo chrześcijaństwo, trochę z punktu widzenia kulturowego, ale także i religijnego”.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ksiądz Pasini odniósł się także do zainteresowania, jakie wśród Japończyków wzbudza zapowiedziana na koniec listopada wizyta Papieża Franciszka.

Japończycy wielką uwagę poświęcają zbliżającej się wizycie Papieża. Na plakatach, informujących o konferencji w ?ita widziałem napis, że została ona zorganizowana na cześć Papieża Franciszka. To bardzo wyraźnie wskazuje, jaką wagę przywiązują oni do tej wizyty. Ale ponadto oczekiwania te mają szczególny charakter ze względu na wielkie zainteresowanie Japończyków chrześcijaństwem. Czym jest ta religia, czym była dla nich?

stwierdza ksiądz Pasini.

W ?ita byłem gościem prefekta tego regionu, który położony jest na wyspie Kiusiu, gdzie zostałem bardzo uroczyście przyjęty na pewno także ze względu na zbliżającą się wizytę papieską. Przeprowadziliśmy bardzo miłą i owocną rozmowę zarówno z prefektem, jak i z dziennikarzami, którzy zwrócili mi uwagę, że na dwóch masztach przed budynkiem prefekta, obok flagi japońskiej powiewała także flaga watykańska. Być może była to mała przesada, ale z drugiej strony wyraz wielkiego zainteresowania zbliżającym się spotkaniem. Oni już są bardzo wdzięczni, że będą mogli Papieża przyjąć i posłuchać. 

dodaje prefekt Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. 

Wizyta papieża w Kraju Wschodzącego Słońca odbędzie się w terminie 23-27 listopada 2019 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter