Prezentacji modeli finansowania działalności Kościołów i wspólnot wyznaniowych w wybranych państwach europejskich poświęcona była konferencja naukowa zorganizowana 7 września przez KAI w rezydencji arcybiskupów warszawskich.

Gospodarzem miejsca był kard. Kazimierz Nycz, który zwrócił uwagę na ekumeniczny charakter spotkania. Obok niego zasiedli bowiem metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel i inni duchowni chrześcijańscy.
Prelegentami byli specjaliści z ośrodków kościelnych i świeckich, duchowni z Kościoła katolickiego i innych wyznań oraz prawnicy i dziennikarze. Omówili trzy zasadnicze modele finansowania Kościołów i związków wyznaniowych, począwszy od francuskiego, przez niemiecki, a kończąc na stosowanej w wielu krajach tzw. asygnacie podatkowej.
WIELORAKOŚĆ ROZWIĄZAŃ
Model niemiecki omówił ks. prof. Mirosław Kosek z UKSW. Zaznaczył, że oprócz podatku 8–9 proc. płaconego przez wyznawców od ich dochodów wspólnoty wyznaniowe otrzymują rekompensatę za majątki kościelne przejęte na przełomie XVIII i XIX w., a także dotacje i subwencje celowe, zwłaszcza na działalność edukacyjną i charytatywną. Jedynym sposobem uniknięcia podatku kościelnego jest wystąpienie z Kościoła, co ostatnio jest coraz częstszym zjawiskiem.
Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (932), 17 września 2023r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 23 września 2023