29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pandemia zrujnuje watykańskie finanse?

Ocena: 3.8
827

Spadek ofiar o 25 proc., 85 proc. mniej sprzedanych biletów do Muzeów Watykańskich, kilka milionów euro mniej z powodu obniżenia czynszów za wynajem lokali handlowych – po roku pandemii finanse Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego są pod kreską.

Fot. pixabay.com/CCO

Powyższe dane ujawnił agencji AFP niewymieniony z nazwiska „urzędnik wysokiego szczebla, który przejrzał rachunki” za ubiegły rok. Komentując je stwierdził, że „jest to trudny okres dla Watykanu, tak jak zresztą dla wszystkich na świecie”, jednak „sytuacja finansowa nie jest niepokojąca”. A wszystko to po środowym zdalnym posiedzeniu watykańskiej Rady ds. Gospodarki.

Deficyt samej Stolicy Apostolskiej (Kurii Rzymskiej, złożonej z 60 instytucji w służbie papieża) za rok 2020 wyniesie wg wspomnianych danych 90 mln euro wobec 11 mln w roku poprzednim. Osobno kalkulowany jest budżet Państwa Miasta Watykańskiego. W sumie oba podmioty zatrudniają na etatach niemal 5 tys. pracowników.

W obliczu deficytu Stolica Apostolska sięgnęła do swych rezerw finansowych, które pozwalają jej utrzymać się „przez kilka lat” bez pozbywania się nieruchomości. W ten sposób zrekompensowała spadek dochodów rzędu 20-25 proc. w 2020 r., który może się powtórzyć w obecnym roku.

Wysokość wpływów z Obola św. Piotra (dorocznej kolekty na potrzeby papieża i Stolicy Apostolskiej, zbieranej w diecezjach całego świata 29 czerwca) zmniejszyła się o jedną czwartą (w 2019 r. było to 53 mln euro). Podobnego rzędu mniejsze były inne ofiary z diecezji i instytucji.

Muzea Watykańskie (które w 2019 r. odwiedziło 7mln turystów) straciły z powodu pandemii 85 proc. swych rocznych dochodów (czyli około 100 mln euro). Z tego powodu Gubernatorat Państwa Miasta Watykańskiego, któremu podlegają Muzea, zmuszony był zmniejszyć o połowę kwotę 30 mln euro, jaką co roku przekazuje na funkcjonowanie Kurii Rzymskiej. Z kolei Instytut Dzieł Religijnych (zwany popularnie bankiem watykańskim) przekazał jej więcej, bo 32 mln euro (wobec 12 mln w 2019 r.).

W czasie pandemii więcej pieniędzy przeznaczono w Watykanie na działalność charytatywną i na pomoc Kościołom wschodnim. Wsparto również firmy przeżywające trudności, obniżając czynsze za wynajem lokali handlowych w budynkach należących do Watykanu. W 2020 r. wpływy z tego tytułu zmniejszyły się o 2,6 mln euro. Ponadto odłożono w czasie zapłatę czynszów na kwotę 2,9 mln euro. Przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej bp Nunzio Galantino poinformował AFP, że podobne kroki mogą zostać ponownie podjęte w najbliższym czasie.

Z kolei Kuria Rzymska wypracowała oszczędności rządu 10 proc. jej dorocznego budżetu, dzięki anulowaniu licznych konferencji i podróży.

Jednak – jak wyjaśnił w ub.r. prefekt Sekretariatu ds. Gospodarki ks. Juan Antonio Guerrero Alves – pole finansowego manewru pozostaje wąskie, gdyż Stolica Apostolska i Państwo Miasta Watykańskiego nie mogą się zadłużać ani podnosić podatków (których w Watykanie nie ma), na co mogą sobie pozwolić państwa. Dodał też, że „Stolica Apostolska nie działa jak przedsiębiorstwo”, gdyż „nie dąży do zysku”. Utrzymuje natomiast 125 stałych przedstawicielstw dyplomatycznych, media propagujące w 40 językach nauczanie papieskie, a także zabytki historyczne, w tym olbrzymią bazylikę św. Piotra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter