23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Panamskie doświadczenia

Ocena: 0
935

– Chociaż o ŚDM mówimy, podając  – duże – liczby uczestników, to każdy jest tam ze swoją historią – mówi bp Marek Solarczyk.

fot. Przemysław Goławski

Z bp. Markiem Solarczykiem rozmawia Przemysław Goławski

 

Światowe Dni Młodzieży to za każdym razem okazja, by doświadczyć Kościoła w powszechnym i misyjnym wymiarze pod przewodnictwem papieża. Jak Ksiądz Biskup odczytuje to wydarzenie w Ameryce Środkowej, w państwie – jak mówił Franciszek – łączącym różne światy?

Przede wszystkim jest to niesamowite święto wspólnoty, można nawet powiedzieć: rodziny, na wiele różnych sposobów. Wspaniałe jest, jak przeżywali to pielgrzymi, którzy pokonali różne trudności, by dotrzeć do Panamy, jak wyrażali swoją serdeczność, jedność, miłość i wiarę. Gdy do tego dołączymy ogromny dar, jakim są gospodarze – Panamczycy, to, jak do nas podchodzili, z jaką otwartością i poświęceniem, wtedy rzeczywiście nazwanie wszystkich rodziną nie jest na wyrost. Panamczycy bardzo często kończyli spotkanie zaproszeniem, żeby ich odwiedzić jeszcze raz, żeby się czuć jak u siebie i żeby ich dom traktować jako swój dom.

Czy przeżył Ksiądz Biskup w czasie ŚDM w Panamie coś zaskakującego, co szczególnie zostaje w pamięci?

Tych doświadczeń jest bardzo wiele, choć być może dla wielu byłyby one bardzo normalne i zwyczajne. Przede wszystkim otwartość, szczerość, serdeczność. Jeżeli idziesz ulicą, widzisz pielgrzyma albo kogoś z mieszkańców i jesteś pozdrawiany, a inni reagują na twoje pozdrowienia, to tęskni się, żeby coś takiego było możliwe na co dzień także w Polsce.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz Polskiego Radia, fotograf.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -