29 maja
piątek
Magdaleny, Bogumily, Urszuli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Panama w Warszawie

Ocena: 4.1
6346

 

– Organizacja spotkania wiąże się z ogromem pracy. Ostatnio w rozmowie z mężem stwierdziliśmy, że w tak gorącym dla nas czasie – m.in. w trakcie budowy domu – nie podjęlibyśmy się tego zadania, nawet gdyby zaoferowano nam wynagrodzenie. Przygotowanie Panamy w Warszawie jest elementem służby we wspólnocie, dzielenia się tym, co mamy. Dlatego bezinteresownie podjęliśmy się tego z radością i bez wahania – mówi Edyta Ziętara. Razem z mężem Dominikiem zajmują się promocją wydarzenia w mediach. Do Emmanuela należą od czterech lat, trafili tam po rekolekcjach małżeńskich „Miłość i prawda” organizowanych przez Wspólnotę. Dominik jest programistą, a Edyta dziennikarką, obecnie zajmuje się wychowaniem dwóch córek. Praca we Wspólnocie to zajęcie dodatkowe, nieodpłatne.

– Intensywnie przygotowania ruszyły we wrześniu, ale daleko nam jeszcze do dopięcia wszystkiego. Obecnie kończymy prace promocyjne, rozpoczyna się kampania w mediach. Ale jest jeszcze cała masa pracy logistycznej, począwszy od kwestii technicznych, jak np. nagłośnienie, przez organizację pracy wolontariuszy, na załatwianiu czegoś ciepłego do zjedzenia kończąc – relacjonuje Dominik Ziętara.

Dwa razy w życiu był na ŚDM, w Rzymie i w Kolonii, Edyta raz, w Kolonii. Chcieliby bardzo, żeby atmosferę, jaką pamiętają z tamtych spotkań, udało się odtworzyć 27 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej. A klimat w tym roku jest bardzo egzotyczny. Panama to odległy kraj, niewielu naszych rodaków pewnie miało go szansę odwiedzić. ŚDM to doskonała okazja, aby go lepiej poznać. Sposobność wykorzysta ambasada Panamy w Warszawie, która w trakcie spotkania zaprezentuje uczestnikom swoją ojczyznę. Poczuć się jak w Panamie pomogą polscy pielgrzymi, którzy dla Panamy w Warszawie przygotują relacje wideo z ŚDM i połączą się na żywo ze Świątynią Opatrzności.

 

Papież znów nad Wisłą

Spotkanie poprowadzi Michał „Pax” Bukowski – krakowski raper znany z programu „Raban” nadawanego w TVP 1. – Zależało nam, aby prowadzącym była osoba młoda, energiczna, znana młodzieży, która kojarzy się z Kościołem i jednocześnie jest na tyle pozytywna, że będzie w stanie nadać dynamikę spotkaniu – mówi Dominik Ziętara.

Gościem spotkania będzie abp. Grzegorz Ryś, który wygłosi konferencję „Oto ja, służebnica Pańska, czyli jak mogę dziś usłyszeć głos Boga i Mu odpowiedzieć” – to nawiązanie do tematu tegorocznych ŚDM. Uroczystość zwieńczy Msza Święta pod przewodnictwem kard. Nycza.

Homilię wygłosi sam papież Franciszek. Różnica czasu pomiędzy Polską a Panamą to sześć godzin. Spotkanie zacznie się 27 stycznia o godz. 14; w Panamie będzie wtedy jeszcze ranek. Pozwoli to na nagranie homilii, którą papież wygłosi w trakcie Mszy Świętej na zakończenie ŚDM, i jej retransmisję o godz. 16 w Warszawie. Dzień zakończy wieczór wielbienia.

Na miejsce spotkania wybrana została Świątynia Opatrzności Bożej. – To inicjatywa księdza kardynała. Wybór nie był przypadkowy. – Od dwóch lat odbywają się tu Dni Młodzieży archidiecezji warszawskiej w Niedzielę Palmową, więc to spotkanie będzie dla nas pewnego rodzaju kontynuacją. W tym roku po raz pierwszy młodzież z obu warszawskich diecezji zgromadzi się w jednej świątyni. To ważny element. Ideą Jana Pawła II, kiedy gromadził młodzież na ŚDM, było pokazanie siły i liczebności młodego Kościoła. Pokazanie młodym katolikom, że nie są sami. Mam nadzieję, że w Świątyni Opatrzności zgromadzi się jak najwięcej młodych ludzi, aby tę ideę kontynuować – mówi proboszcz Świątyni Opatrzności Bożej ks. prałat Tadeusz Aleksandrowicz.

 

Przyjdź i ty

W organizację włącza się Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży. Księża podają informację w parafiach, organizują też wyjazdy grupowe, warto o to zapytać w swojej parafii. Jeśli taki wyjazd nie jest organizowany, to zawsze warto poprosić księdza, żeby go zorganizował. Organizatorzy są przygotowani na przyjęcie 4 tys. osób. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich, nie tylko do młodzieży. Mile widziani są wszyscy, także ci młodzi duchem.

– Od księży zajmujących się duszpasterstwem młodzieży dostaję informacje zwrotne, z których wnioskujemy, że trudno będzie o dużą frekwencję. Nie tylko niesprzyjająca zimowa aura nie są zachęcające. Koniec stycznia to czas, kiedy zaczynają się ferie, wielu księży organizuje wtedy wyjazdy na narty – mówi Dominik Ziętara. Ale to nie zraża organizatorów.

– Panama to miejsce słoneczne, zielone, porośnięte palmami. Mamy nadzieję, że Świątynia Opatrzności Bożej będzie właśnie taka. Warto przyjść, aby doświadczyć młodego, radosnego Kościoła, który szuka jednocześnie swojego miejsca i odpowiedzi na bardzo ważne pytania – mówią Ziętarowie. – Wszystkich serdecznie zapraszamy!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Piątek, VII Tydzień Wielkanocny
+ Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 25,13-21;Ps 103,1b-2.11-12.19-20b;J 21,15-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter