16 stycznia
środa
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Panama w Warszawie

Ocena: 4.8
757

Wiara przenosi góry. Siłą wiary młodego Kościoła 27 stycznia, w niedzielne popołudnie, Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie przeniesie się do słonecznej Panamy. Start o godz. 14.

fot. archiwum organizatorów

Do rozpoczęcia pozostało zaledwie dziewięć dni, bo 34. Światowe Dni Młodzieży zaczynają się 22 stycznia. Pierwsze grupy pielgrzymów z Polski wyruszą na tydzień przed rozpoczęciem ŚDM, aby wziąć udział w tamtejszych Diecezjalnych Dniach Młodzieży, które poprzedzają obchody centralne w Panama City.

W Panamie, kraju położonym na drugim końcu świata, trwa pora sucha. Styczeń jest tam miesiącem letnim. Studenci i uczniowie odpoczywają na wakacjach. Temperatura w godzinach południowych przekracza 30 st. C. Pogoda sprzyja organizacji imprez plenerowych. To właśnie warunki klimatyczne przesądziły o wyborze terminu spotkania z papieżem Franciszkiem.

W Warszawie za oknem mokro i zimno. Śnieg zasypuje drogi i chodniki tylko po to, by zaraz rozpuścić się i zmusić przechodniów do brodzenia w brudnej brei. A kiedy mróz, chociaż na chwilę, zetnie całą tę chlapę, zrywa się lodowaty wiatr, który odbiera chęć wychodzenia z domu. Owijając szyję szalikiem i naciągając na uszy czapkę, można tylko westchnąć za słoneczną Panamą i z nutą zazdrości pomyśleć o tych, którym będzie dane wygrzewać się w promieniach jej słońca.

Kiedy Franciszek w ostatnim dniu spotkania z młodymi w Krakowie w lipcu 2016 r. ogłosił, że kolejne ŚDM odbędą się w Panamie, od razu wiadome było, że nie każdy będzie mógł sobie na taką podróż pozwolić. Panama leży prawie 10 tys. km od Polski. Koszt wyjazdu to kilka tysięcy złotych. Bezpośredni lot z Warszawy do Panamy City zajmuje ok. 12 godzin. Pielgrzymi, którzy wyjeżdżają w tym roku na ŚDM, za oceanem spędzą ok. 2 tygodni.

Uwzględniając wszystkie te trudności, kard. Kazimierz Nycz poprosił Wspólnotę Emmanuel o zorganizowanie spotkania dla młodzieży w Polsce. Panama w Warszawie to alternatywa dla wszystkich, którzy chcą włączyć się w obchody ŚDM, a na wyjazd za Atlantyk pozwolić sobie nie mogli.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -