17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętne kazania

Ocena: 0
369

„Kazania świętokrzyskie” bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zapisały się na trwałe w historii polskiego kaznodziejstwa. Były głoszone w latach 1974–1976.

fot. Biblioteka Narodowa

Prymas Wyszyński czuł szczególny sentyment do kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Po latach wspominał, że po raz pierwszy widział ten kościół w wieku pięciu lat, gdy z mamą przyjechał do stolicy. Później jako uczeń gimnazjum Wojciecha Górskiego uczęszczał tu na Msze szkolne. Jako metropolita warszawski wielokrotnie przebywał w tej świątyni, a w homiliach często nawiązywał do powalonej przez Niemców podczas powstania warszawskiego figury Chrystusa dźwigającego krzyż z napisem „Sursum corda”. W 1980 r. dożył czasu, gdy z tej świątyni rozpoczęto transmisje Mszy niedzielnych o godz. 9.00 w programie I Polskiego Radia.

 


TRZY CYKLE

Głoszone w latach 1974–1976 kazania miały w zamierzeniu przybliżyć kolejnemu pokoleniu Polaków katolicką naukę społeczną. Prymas Tysiąclecia był specjalistą w tej dziedzinie. Jeszcze przed II wojną światową opublikował ponad sto tekstów poświęconych katolickiej nauce społecznej oraz problemom społeczno-gospodarczym. Prowadził też wykłady na te tematy w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Pierwsze z dziewięciu kazań świętokrzyskich Prymas Wyszyński wygłosił 13 stycznia 1974 r. To i następne kazanie zaczynało się od słów tak charakterystycznych dla kaznodziejstwa błogosławionego: „Umiłowane Dzieci Boże, Dzieci moje”. Jak zapisał później w „Pro memoria”: „Moje kazanie trwa 50


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter