19 lutego
wtorek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętna data

Ocena: 0
823

Przed siedemdziesięciu laty Prymas Tysiąclecia odbył uroczysty ingres. Najpierw 2 lutego 1949 r. do archikatedry gnieźnieńskiej. Potem 6 lutego do konkatedry Wniebowzięcia NMP i św. Józefa w Warszawie.

Po śmierci kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, papież Pius XII w listopadzie 1948 r. mianował arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski mało jeszcze znanego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Nowy prymas miał zaledwie 48 lat, biskupem zaś został dwa lata wcześniej. Objął dwie archidiecezje, połączone unią personalną oraz przewodzenie Kościołowi w Polsce w trudnych czasach stalinizmu.

Po nominacji napisał do swojego ojca, wówczas organisty we Wrociszewie, z którym był bardzo związany: „Jestem przekonany, że przerastają one [postawione mi zadania – przyp. red.] i moje zdolności, i moje przygotowania. Ale wola Ojca Świętego była tak stanowcza, że nie mogłem opierać się Duchowi Świętemu, który mówi przez głowę widzialną Kościoła. Nie grozi mi, Ojcze Drogi, ani próżność, ani duma, ani zarozumiałość, ani wyniosłość. Jestem przytłoczony poczuciem swej małości”.

Uroczystości ingresowe w Gnieźnie zgromadziły tłumy ludzi. Według notatki sporządzonej przez funkcjonariusza SB, wzięło w nich udział blisko 10 tys. wiernych. Ludzie czekali przed kościołem św. Michała Archanioła, skąd wyruszyła procesja do katedry, towarzyszyli nowemu arcybiskupowi podczas przejścia ulicami miasta, rzucali kwiaty. Trzy dni później abp. Wyszyński opuścił Gniezno i udał się do Warszawy.

W Warszawie ingres metropolity odbył się do konkatedry, którą był kościół seminaryjny. Archikatedra św. Jana Chrzciciela po zniszczeniach wojennych leżała jeszcze w gruzach, podobnie jak wiele innych budynków na trasie prymasowskiej procesji. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 6 (695), 10 lutego 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 lutego 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -