19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamiętamy Księdza Jerzego

Ocena: 0
1437

W oczekiwaniu na kanonizację bł. Jerzego Popiełuszki ruszyła wielka akcja zbierania pamiątek, które nam po sobie zostawił. Czas, by poznali je także inni.

fot. Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ksiądz Jerzy chciał być zwykłym kapłanem. Mieszkał skromnie przez cztery ostatnie lata życia na pierwszym piętrze plebanii kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu – dziś także Sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki – i pragnął jedynie służyć ludziom i prowadzić ich do Boga. A jednak zmienił historię Polski i Europy. Nie dziwi więc, że w to miejsce, gdzie odprawiał słynne Msze Święte za ojczyznę i gdzie znajduje się jego grób, przybyły dotychczas ok. 22 mln osób. Otwarte w 2004 r. Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w podziemiach kościoła odwiedziło już ponad 1,3 mln ludzi.

Parafialny Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz Muzeum prowadzi teraz akcję „Popiełuszko – Pamiętam” – ogólnopolską zbiórkę pamiątek po Księdzu Jerzym: jego listów, zdjęć, nagrań i dokumentów go upamiętniających, przedmiotów, których używał, osobistych wspomnień o nim.

 

Szukanie śladów

Akcja potrwa do końca grudnia. – To pierwsze działanie na tak dużą skalę. Dzięki niemu będziemy mogli poznać jeszcze lepiej, jak ważną w historii Polski osobą był bł. Jerzy Popiełuszko – mówi kard. Kazimierz Nycz, który objął nad akcją patronat.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (677), 30 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

" Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. "

Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,21b-27 ; Ps 145,8-13 ; Ap 21,1-5a ; J 13,31-33a. 34-35.
+ komentarz Tygodnika Idziemy do czytań
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -