29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pallotyńska marka

Ocena: 4.7
551

Parafia św. Wincentego Pallottiego w Warszawie przyciąga wiernych kilkugodzinnymi dyżurami księży w konfesjonale oraz tworzy przyjazne środowisko dla osób z pogranicza Kościoła.

fot. Patryk Lubryczyński

Proboszcz ks. Józef Gontarz SAC podkreśla, że pallotyński charyzmat parafii przejawia się w dobrze układającej się współpracy duchownych ze świeckimi. Wierni z różnych wspólnot parafialnych pomagają m.in. w kursach przedmałżeńskich. Kwestie teologiczne wykładają księża pallotyni. Z kolei małżeństwa prowadzą warsztaty związane z życiem rodzinnym i wychowaniem dzieci. W parafialnej grupie Odnowy w Duchu Świętym „Theotokos” działają świeccy katechiści. Prowadzą katechezy chrzcielne oraz pomagają w kursach do bierzmowania. Do „Theotokos” należy ok. 40 osób. Co miesiąc wspólnota spotyka się na Mszy świętej z modlitwą o uzdrowienie. Członkowie grupy praktykują modlitwę wstawienniczą. Angażują się również w koordynację Odnowy w Duchu Świętym w diecezji warszawsko-praskiej.

Z inicjatywy parafian powstał także punkt pomocy dla Ukraińców. – Po dwóch dniach od rozpoczęcia wojny na Ukrainie pozamykaliśmy salki katechetyczne. Gdzie tylko mogliśmy, wstawialiśmy łóżka polowe. Punkt był otwarty 24 godziny na dobę. Uchodźcy wojenni mieli możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, umycia się i zaopatrzenia w środki czystości. Następnego dnia wyruszali w dalszą drogę. Od końca lutego do maja 2022 r. parafię odwiedziło ok. 4,5 tys. ukraińskich matek z dziećmi – relacjonuje ks. Gontarz.

Liczba przyjętych uchodźców wojennych przewyższyła liczbę osób zamieszkujących parafię. Ksiądz proboszcz szacuje, że na terenie parafii zameldowanych jest ok. 2 tys. mieszkańców. Pomagający w parafii ks. Przemysław Krakowczyk SAC opowiada, że jedno z większych osiedli na terenie parafii, przy ul. Lubelskiej, powstało w latach 80. XX w. – Wtedy okolice zasiedlały w większości młode małżeństwa. Dziś są to osoby po 60. roku życia – podsumowuje duchowny. Pomimo zaawansowanej średniej wieku parafian ksiądz proboszcz przygotowuje grupę 60 dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. – Cieszy mnie, że rodzice w czasie przygotowań swoich pociech do tego sakramentu sami zgłosili chęć uczestnictwa w kursie formacyjnym dla dorosłych. Powiedzieli mi: „proszę księdza, prosimy o udostępnienie nam materiałów duszpasterskich, abyśmy mogli pogłębiać wiarę dla siebie i naszych dzieci” – opowiada ks. Józef.

Okazją do ewangelizacji jest również coroczna „kolęda”. W tym roku odbyła się jednak na zaproszenie. Przebiegła w serdecznej atmosferze. Ksiądz proboszcz zaznacza, że w trakcie wizyty duszpasterskiej wierni często prosili o wprowadzenie w parafii katechez dla dorosłych. – Przed pandemią wielokrotnie spotykaliśmy się z zarzutem części mieszkańców, że naruszamy mir domowy. Dlatego od tego roku dzwoniliśmy tylko tam, gdzie wisiała karteczka z napisem: „zapraszam”. Przyjęła nas podobna liczba osób jak przed lockdownem – mówi ks. Józef Gontarz.

Z pallotyńską świątynią związana jest liczna grupa sympatyków, którzy nie mieszkają na terenie parafii. Do świątyni chętnie przybywają także osoby będące na pograniczu Kościoła. – Najczęściej ludzie ci nie mogą przystępować do Komunii świętej ze względu na życie w związkach niesakramentalnych. Mimo to mają w sercu potrzebę bliskości Chrystusa oraz uczestnictwa w Eucharystii. Wiedzą, że u pallotynów nikt ich nie będzie oceniał – wyjaśnia ks. Przemysław Krakowczyk. Co niedzielę o godz. 20.00 sprawowana jest Msza święta dla osób żyjących w konkubinacie i związkach cywilnych. Zmarły przed rokiem ks. Jan Pałyga SAC przed wielu laty stworzył przy parafii św. Wincentego Pallottiego duszpasterstwo związków niesakramentalnych. Rozwój wspólnoty zaowocował powstaniem Pallotyńskiego Centrum Pomocy Duchowej, do dziś funkcjonującego przy parafii.

– Sporo par, które żyją w konkubinacie lub w związkach cywilnych, przyjeżdża do nas, aby ochrzcić dziecko. Z jednej strony pytam, jakie są przeszkody do zawarcia sakramentalnego małżeństwa, a z drugiej strony nie uzależniam od tego udzielenia chrztu. Dzieci chrzczą u nas rodzice nawet z odległych miejscowości. W parafii, jak w wielu innych, nie ma też ustalonych cenników za posługi duszpasterskie – przyznaje ksiądz proboszcz.

Parafię wyróżnia kilkugodzinna posługa w konfesjonale w dni powszednie: od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 17.00. Korzysta z tego spora grupa wiernych. – Podczas sakramentu spowiedzi zachęcamy niektóre osoby, u których rozeznajemy problemy natury psychologicznej, do skorzystania z pomocy specjalistów Centrum Pomocy Duchowej – tłumaczy ks. Gontarz.

Parafianie cenią sobie też kazania, które są wygłaszane na Mszach świętych, za to, że są treściwe i krótkie. – Dotyczą teologii i zastosowania treści biblijnych w życiu. Nie odnosimy się do wątków pobocznych, które nie dotyczą bezpośrednio Słowa Bożego – twierdzi ks. Józef.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter