1 kwietnia
sobota
Teodory, Grazyny, Ireny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Paczka dla Ukrainy

Ocena: 0
379

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w ogólnopolską akcję "Paczka dla Ukrainy" na rzecz potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszych parafiach i w domach prywatnych na terenie archidiecezji łódzkiej.

Na czym polega akcja?
Zachęcamy, by w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów przygotować paczkę dla ukraińskiej rodziny, wypełnioną ściśle określonymi produktami, które zapakowane zostaną w wytrzymały i zamykany karton. Przygotowaną paczkę przynosimy do swojej parafii, najbliższego kościoła lub  bezpośrednio do magazynu Caritas w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 108. Zgromadzone w parafiach paczki zagospodarowane zostaną na potrzeby Ukraińców przebywających na terenie parafii, pozostałe przekazane zostaną do Caritas, a stąd trafią do uchodźców, którzy przychodzą codziennie po pomoc do Caritas,  w punktach recepcyjnych i miejscach zbiorowego zakwaterowania. Część paczek wyjedzie zorganizowanymi transportami na Ukrainę.

Jak przygotować paczkę?
Do wytrzymałego i zamykanego pudełka kartonowego o orientacyjnych wymiarach maksymalnych: 41 cm x 38 cm x 64 cm (wielkość pudełka po bananach) wkładamy produkty żywnościowe, produkty dla dzieci oraz artykuły chemiczne
i kosmetyczne wg listy:

  • Żywność: makaron, ryż/kasza, cukier, konserwy/puszki mięsne/pasztet, herbata, pieczywo chrupkie, mleko UHT, zupy Instant, owsianki instant, orzechy/bakalie, batony energetyczne  lub owsiane, paluszki, krakersy, dania gotowe o długim terminie
  • Produkty dla dzieci: kaszki dla dzieci, słoiczki dla dzieci, soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym), musy owocowe, biszkopty, szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci
  • Artykuły chemiczne i kosmetyki: papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, plastry z opatrunkiem do cięcia, woda utleniona, grzebień/szczotka do włosów, żel antybakteryjny, świeca, zapałki, środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom.

Uwaga:
•    ważne, żeby waga paczki nie przekraczała 18 kilogramów,
•    paczka musi być kompletna i gotowa do przekazania rodzinie (nie będzie uzupełniana),
•    paczka powinna zawierać list w języku ukraińskim
•    paczka powinna być oznakowana kartką/naklejką.

List i wzór naklejki do pobrania ze strony internetowej Caritas:
https://www.caritas.lodz.pl/aktualnosci/2022/3/paczka-dla-ukrainy

Pierwszą spakowaną w ten sposób paczkę przygotował abp Grzegorz Ryś:
https://youtu.be/sMi54fhndEI

Według danych z połowy parafii archidiecezji łódzkiej, w parafiach na terenie diecezji, mieszka ponad 4700 uchodźców z Ukrainy - na plebaniach, w salach parafialnych i mieszkaniach parafian. 785 rodzin przyjęło uciekinierów wojennych. Parafie organizują zbiórki darów i zbiórki pieniężne, które wspierają Ukraińców w Ukrainie i w parafiach naszej diecezji. Informacje o organizowanej w parafiach pomocy ciągle płyną. Codzienną pomoc na rzecz uchodźców świadczy również Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Codziennie z doraźnej pomocy w postaci żywności - obiadu bądź suchego prowiantu, kosmetyków, żywności dla dzieci czy odzieży - korzysta około 500 osób.

Caritas przeprowadziła z powodzeniem podobną akcję w 2014 roku, kiedy w Ukrainie wybuchł kryzys w związku z rewolucją i zbrojną interwencją wojsk rosyjskich na wschodzie kraju. W marcu 2014 roku rodziny z terenu archidiecezji łódzkiej wysłały do rodzin w Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami pierwszej potrzeby, a w skali kraju wysłanych zostało kilka milionów takich paczek. Dzięki akcji "Rodzina Rodzinie - rodziny polskie rodzinom ukraińskim" pomoc otrzymały rodziny zagrożone kryzysem ekonomicznym, uczestnicy wydarzeń na Majdanie, którzy doznali obrażeń fizycznych i wymagali długotrwałego leczenia i na rehabilitacje oraz rodziny, które stracili swoich głównych żywicieli w czasie krwawych zdarzeń na Majdanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter