23 października
piątek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pabianice: rodziny pielgrzymowały do Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego

Ocena: 0
770

– Święty Maksymilian poświęcił swoje życie dla rodziny – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy świętej sprawowanej w Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach w ramach XXII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Łódzkiej.

fot. Wikimedia Commons / domena publiczna

Rodzinne świętowanie rozpoczęło się już w parafii św. Mateusza, skąd wyruszył Marsz dla Życia. We wstępie do Mszy świętej bp Marek Marczak, administrator archidiecezji łódzkiej przypomniał historię i znaczenie Pielgrzymki Rodzin. Podkreślił także, jak ważnym elementem tej pielgrzymki jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, które mają za zadanie wzmocnić relację i jedność małżeńską.

Mszy przewodniczył i homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W słowie do wiernych podkreślił, że św. Maksymilian poświęcił swoje życie, aby ratować rodzinę. Miał świadomość, że na Franciszka Gajowniczka czekają żona i dzieci.

Metropolita gdański zwrócił uwagę na to, że mimo bezapelacyjnej świętości i heroicznej postawy o. Kolbego podczas II wojny światowej, jego sylwetka nie widnieje w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Podobnie jak sylwetki kapłanów, którzy swoje życie oddali w Dachau. Natomiast o rotmistrzu Pileckim jest jedynie niewielka wzmianka.

Na zakończenie abp Głódź zaapelował, by to spotkanie uczyło nas odwagi, która jest nam i naszym rodzinom dziś potrzebna. – Niech uczy nas wierności Jezusowi zawsze i wszędzie i niech przywołuje pamięć męczennika miłości z Oświęcimia – mówił.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, które dla wielu jest coroczną tradycją, odnowieniem miłości i umocnieniem więzi. Jubilaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Przed błogosławieństwem została wręczona nagroda Maryi – Matki Życia. W tym roku otrzymał ją ks. prałat Stanisław Kaniewski, twórca i wieloletni dyrektor Centrum Służby Rodzinie. Zawsze oddany potrzebującym i zaangażowany w obronę życia i pomoc zagrożonym rodzinom.

Po Mszy świętej odbył się festyn rodzinny. Sprzedawano cegiełki na sfinansowanie kolonii dla dzieci z rodzin wielodzietnych. Był też czas na rozmowę dzieci z bp. Markiem Marczakiem.

Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Łódzkiej została zainicjowana przez abp. Władysława Ziółka 22 lata temu. Jej celem jest modlitwa za rodziny archidiecezji łódzkiej. Jednym z jej elementów jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Na początku organizowana była w październiku, a od kilku lat odbywa się w maju w ramach Łódzkich Dni Rodziny. Organizatorem pielgrzymki jest duszpasterstwo rodzin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Piątek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Kapistrana, prezbitera albo wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego, biskupa
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-6; Ps 24,1b-6; Łk 12,54-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter