18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płonęła katedra Notre-Dame w Paryżu

Ocena: 5
945

W poniedziałkowy wieczór ok. godz. 18.30 jeden z najsłynniejszych kościołów w Europie, paryska katedra Notre-Dame, stanęła w ogniu. Strażakom udało się wstępnie opanować pożar około północy. Zdołano ocalić fronton katedry, jej konstrukcję i dwie główne, przednie wieże, jednak ogień strawił niemal całą drewnianą część katedry.

fot. EPA / Ian Langston

Pożar wybuchł w czasie, gdy trwają w niej prace konserwacyjne m.in. kaplicy św. Germana. Katedra została szybko ewakuowana, jednak pożar, który wybuchł, szybko objął i strawił większość dachu tej gotyckiej świątyni, który uległ zniszczeniu. Po dwóch godzinach runęła paląca się iglica z sygnaturką wznosząca się nad odnowioną częścią kościoła. Do gaszenia płonącej świątyni zmobilizowano około 400 strażaków.

W okolicach katedry od początku gromadzili się m.in. wierni modlący się Różańcu. Rektor katedry prał. Patrick Chauvet poinformował, że zdołano ze Skarbca katedry wynieść m.in. relikwie korony cierniowej konającego na krzyżu Chrystusa, tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych. Niemożliwe było jednak zdjęcie ze ścian i wyniesienie „wielkich obrazów”. Około północy pożar opanowano. Przystąpiono do „ochładzania” budowli i wynoszenia z niej jak największej liczby znajdujących się w niej dzieł sztuki.

Dokładne przyczyny wybuchu pożaru będą dopiero ustalane. Wiąże się je z pracami renowacyjnymi w świątyni.

Nowy przewodniczący Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort z Reims, wieloletni, były biskup pomocniczy Paryża, oświadczył, że odbudowa katedry może potrwać wiele lat. Uznał zawalenie się katedralnej iglicy za bardzo symboliczne i porównał ją do palca wzniesionego ku Bogu oraz do piorunochronu, który ściąga na nas łaskę Bożą.

Gotycka katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów z Europie, jeśli nie na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, jest uważana za najważniejszą świątynię we Francji. Została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowla świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat.

Do Paryża napływają z całego świata głosy współczucia, w tym od prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA, Donalda Trumpa. Z niedowierzaniem i smutkiem wiadomość o pożarze przyjęła Stolica Apostolska. – Wyrażamy bliskość francuskim katolikom i mieszkańcom Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i tych, którzy robią wszystko, co możliwe, aby stawić czoła tej dramatycznej sytuacji – napisał tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti. – Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy - zachęcał na Twitterze abp Paryża Michel Aupetit.

Na mocy ustawy z 1905 roku ta najważniejsza świątynia Francji jest własnością państwa, które odpowiada za jej utrzymanie materialne i prowadzone prace remontowe. Niezależnie od tego przewodniczący grupy senatorów partii Republikanie Bruno Retailleau zaproponował, by państwo francuskie ogłosiło „wielką subskrypcję narodową”, mającą na celu odbudowę katedry.
Wiadomo już, że we wtorek w południe rozpocznie się we Francji „narodowa zbiórka” na odbudowę paryskiej katedry. Ogłosiła ją francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego. Zbiórka będzie dostępna na stronie internetowej www.fondation-patrimoine.org.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -