27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ożywieni tradycją

Ocena: 0
1045

Warto wybrać się na drogę krzyżową z inscenizacją misterium męki Pańskiej do Grzebowilku nieopodal Kołbieli. Wiosną przyjechać tu na Kaziuki, a jesienią na Terezjadę.

fot. Michael De Klerck

Mimo że parafia św. Kazimierza w Grzebowilku liczy tylko 840 osób z wsi Chełst, Grzebowilk, Oleksin, Rudzienko, Teresin, imponuje liczbą pomysłów ożywiających życie parafialne.

 


WOJSKO ŚW. KAZIMIERZA

Przed pandemią w parafii odbywał się festyn Kaziuki. – W tym roku planujemy powrócić do odpustowego zwyczaju, organizując m.in. występy zespołów ludowych i kiermasz przetworów – objaśnia proboszcz ks. Włodzimierz Serżysko. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na remont schodów prowadzących do kościoła. Ciekawostką jest fakt, że na uroczystości odpustowe parafianki ubierają się w stroje ludowe typowe dla okolic Kołbieli, wyszywane z lnianych i wełnianych tkanin.

Ks. Włodzimierz przed Kaziukami ma zamiar wprowadzić cotygodniowe nabożeństwo za wstawiennictwem św. Kazimierza. W najbliższym roku chce wraz z parafianami wybrać się na pielgrzymkę na Litwę, śladami św. Kazimierza Królewicza. – Zależy mi na zamówieniu figury świętego patrona oraz przeprowadzeniu peregrynacji między domami parafian – podkreśla duchowny.

W parafii działa grupa modlitewna Wojsko św. Kazimierza, która zrzesza około trzydziestu mężczyzn, tworzących różę różańcową. Spotkania mają charakter modlitewno-formacyjny, z konferencją duchową o patronie parafii. Żołnierz św. Kazimierza Michael De Klerck opowiada, że do grupy należą w większości ojcowie. – Przykładem staramy się pokazywać najbliższemu otoczeniu, że najwyższym autorytetem jest dla nas Pan Bóg – zaznacza. Wojsko św. Kazimierza aktywnie włącza się w prace fizyczne wokół kościoła. W najbliższym czasie pielęgnacji będzie wymagać trzydzieści rozrośniętych lip wzdłuż płotu parafialnego, które stwarzają zagrożenie dla linii energetycznej. – Zaprosiłem osoby z przedsiębiorstwa ogrodniczego, które pokażą nam, w jaki sposób uformować drzewa, by wyglądały estetycznie. Wierni mogą zobowiązać się do dbania o wybraną lipę – informuje ks. Serżysko.

Rada parafialna realnie wpływa na najważniejsze decyzje dotyczące zarządzania parafią. Niejednokrotnie zgłasza stanowisko odmienne od księdza proboszcza. Ma też kompetencje ekonomiczne, na przykład kontroluje sprawozdania finansowe. Dzięki zaangażowaniu rady parafia uzyskała odpis od podatku na cele religijne. Michael De Klerck dodaje, że aktywna rada parafialna zwiększa entuzjazm ludzi do działania.

 


TEREZJADA

Nie tylko św. Kazimierz jest czczony w parafii w sposób szczególny, na jej terenie znajduje się również kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Teresinie. Wewnątrz umieszczone są relikwie karmelitanki. – Wielokrotnie widuję tam wiernych, którzy szczególnie w sytuacjach problematycznych zawierzają życie świętej z Lisieux – opowiada proboszcz. W pierwszą niedzielę października organizowana jest Terezjada, czyli uroczystości odpustowe ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Chciałbym wrócić do tradycji pieszej pielgrzymki z Grzebowilku do Teresina, z Mszą świętą na miejscu i festynem – zapowiada.

 


MISTERIUM PASYJNE

Istotnym wydarzeniem jest dla parafii organizacja drogi krzyżowej z inscenizacją pasyjną. W bieżącym roku odbędzie się ona o godz. 15.00 w Niedzielę Palmową, a prowadzić będzie po leśnych ścieżkach parafii. – Aktorzy odegrają poszczególne sceny, a w drodze do kolejnej stacji rozważymy sens duchowy obejrzanej inscenizacji – relacjonuje duszpasterz.

Michael De Klerck wyznaje, że uczestnictwo w misterium pasyjnym jest dla niego źródłem odczuwalnych łask Bożych i pomaga dobrze przygotować się do świąt wielkanocnych. – Inscenizacja angażuje nie tylko umysł, ale także zmysły. Dzięki temu dusza może odnieść większą korzyść – przekonuje. Wierni sami układają scenariusz misterium i szyją stroje, a ochotnicy wcielają się w poszczególne role. Corocznie droga krzyżowa z inscenizacją ma inny temat przewodni, który nawiązuje do aktualnych problemów społecznych. – Będę zachęcał parafian, aby tegoroczne hasło było inspirowane słowami św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się” – puentuje ksiądz proboszcz.

Parafia św. Kazimierza Królewicza
ul. Mazowiecka 45, Grzebowilk, 05-332 Siennica,
tel. 784 601 274 | e-mail: parafia.grzebowilk@figowiec.net | www.figowiec.net

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter