28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oświęcim: promocja książki abp. Muszyńskiego

Ocena: 0
3219
Prawdziwym promotorem dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce był arcybiskup Krakowa kard. Karol Wojtyła – podkreślił abp Henryk Muszyński podczas promocji swojej książki „Początek wspólnej drogi. Dialog katolicko-żydowski w Polsce w latach 1986–1994”.
2015-01-14 22:01
rk / Oświęcim (KAI), sg
fot. Wikipedia.org / CC BY-SA 3.0

W spotkaniu w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w przededniu Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu udział wzięli m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło, emerytowany biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy i ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy.

Autor wydanej przez wydawnictwo „Bernardinum” pozycji podkreślił, że książka stanowi pokłosie dialogu, który w latach 1986-1994 Komisja Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem podjęła ze środowiskami żydowskimi. Jednocześnie zastrzegł, że nie czuje się promotorem tego dialogu. – Jeżeli ktoś jest promotorem tego dialogu, to jest nim jest kard. Karol Wojtyła na ziemi krakowskiej, a potem jego następca kard. Franciszek Macharski. Ja byłem sierotą w tym temacie, nie znałem Żydów – przyznał podczas promocji książki, opisując sytuację kiedy podejmował dialog ze środowiskami Żydów.

Zauważył jednocześnie, że spotkanie, w przededniu Dnia Judaizmu, ma dla niego symboliczny wymiar, gdyż odbywa się ono w Roku Jana Pawła II, w Roku Życia Konsekrowanego. – Dla mnie to są znaki. W moim przekonaniu tak Pan Bóg pisze swoją historię, tak Pan Bóg pisze swoje dzieje – dodał były prymas Polski, który dużą część swoich wspomnień poświęcił postaci Jana Pawła II. Jak zauważył arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej, papież Polak przynaglał do dialogu z judaizmem, także przez gesty i słowa.

Swoje rozważania hierarcha poświęcił też sprawie napięć katolicko-żydowskich, związanych z powstaniem klasztoru karmelitanek w Oświęcimiu nieopodal terenu obozu. Przy tej okazji duchowny podziękował siostrom i wyraził wobec nich szacunek i podziw. Przyznał, że dziś spotkał się z karmelitankami i odprawił Mszę w przylegającym do Centrum klasztorze.

Hierarcha przewodniczył w latach 1986-1994 Podkomisji, a następnie Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem. Był wówczas biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej.

– Odniesienie do tamtych wydarzeń z perspektywy ponad 30 lat ma swoje wady, ale i pewien ważny walor. Trudniej jest co prawda przywoływać szczegóły wydarzeń, ale równocześnie upływ czasu daje możliwość spojrzenia na przeszłość z dystansu, bez emocji, pozwala docenić to, co było i jak było – napisał w wstępie do swej książki abp Muszyński. Przywołał w niej wydarzenia z tamtych lat – kolejne pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1987 i 1991, rozmowy i deklaracje genewskie w roku 1986 i 1987, kontrowersje wokół klasztoru sióstr karmelitanek w Oświęcimiu, budowę Centrum Dialogu i Modlitwy, oraz inne.

Podczas promocji książki szczególne świadectwo poświęcone odniesieniom Jana Pawła II do Żydów i judaizmu złożył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przypomniał bliskie więzy łączące papieża z Żydami, które zaowocowały rozwojem i umocnieniem zaangażowania Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny. Zwracał uwagę na pionierskie podejście papieża Polaka w tej sprawie, oraz w jak niekonwencjonalny sposób przełamywał stereotypy i uprzedzenia. Życzył też uczestnikom spotkania, by książka, która przypomina pierwsze lata dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, zaowocowała nowymi inicjatywami na tym polu.

Za publikację dziękował szczególnie bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Zauważył, że książka dobrze dokumentuje to, co się działo, a jest często nieobecne w powszechnej świadomości społeczeństwa. Wyraził nadzieję, że publikacja będzie przedmiotem namysłu wśród studentów teologii.

Hierarcha podkreślił, że abp Muszyński – nestor dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce – położył solidne podwaliny pod instytucję tego dialogu. Opisał przy okazji zakres prac, w jakie zaangażowany jest pracujący obecnie pod jego zwierzchnictwem Komitet. Zaznaczył, że coraz większego znaczenia nabierają organizowane od 1997 roku Dni Judaizmu.

O założeniach i koncepcji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu mówił ks. Manfred Deselaers, niemiecki ksiądz związany z ta instytucją od około 20 lat. Zaznaczył, że powstanie placówki było bezprecedensowym przedsięwzięciem. – Jestem przekonany, że fundamentem tego centrum jest działanie Ducha Świętego. Bez wielkiej wiary nic nie mogłoby tu powstać ani udać – podkreślił.

Głos zabrał także biskup senior Tadeusz Rakoczy. Duchowny, który jako ordynariusz bielsko-żywiecki był świadkiem napięć związanych z relacjami katolicko-żydowskimi na ziemi oświęcimskiej, gratulował publikacji i zachęcał do kontynuowania i pogłębiania drogi dialogu.

Prezes Wydawnictwa „Bernardinum” ks. dr Wojciech Węckowski zauważył, że wydana monografia, zawierającą także teksty abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Mieczysława Cisły, jest bardzo cenna, gdyż jest bezpośrednią relacją pierwszego przewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem. Zaznaczył, że pozycja jest ważna także, dlatego, że mówi o potrzebie poszanowania własnych tożsamości, „ale i świadomości jedynych w swoim rodzaju więzów religijnych, wypływających z wiary w jedynego Boga zakorzenionych we wspólnej tradycji biblijnej”.

Podczas prezentacji książki gości przywitał – ks. Jan Nowak, dyrektor Fundacji Centrum, a spotkanie poprowadził ks. dr hab. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu Polski.

Abp senior Henryk Muszyński, urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego.

W 1960 roku został skierowany na studia specjalistyczne, które odbył kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu oraz p.o. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu. W 1985 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Dwa lata później został mianowany ordynariuszem diecezji włocławskiej, a w 1992 roku arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim.

Abp Henryk Muszyński jest cenionym biblistą i laureatem wielu cennych nagród i wyróżnień. Jest zasłużony dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji. Pełnił także wiele ważnych funkcji w Kościele powszechnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w której pracował z kard. Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter