30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oświadczenie kurii tarnowskiej po tekście z blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Ocena: 0.2
424

„Sprawa zostanie skierowana do kancelarii prawnej, by na tej drodze bronić dobrego imienia, które w sposób ewidentny zostało naruszone przez tekst publikacji” - to reakcja rzecznika biskupa tarnowskiego na tekst ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Krzywda pana Andrzeja, molestowanego seksualnie w wielu 13 lat przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej".

W oświadczeniu ks. Ryszard Stanisław Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego, informuje także, że artykuł ks. Isakowicza-Zaleskiego zawiera "osąd wydany z pominięciem dowodów i oparty na jednostronnej relacji", zaś przytoczona sprawa była przedmiotem procesu karno-administracyjnego, który został zakończony i zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary w 2013 roku.

Chodzi o opisane przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na jego blogu zdarzenie, gdy w 2002 roku ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc (dziś arcybiskup katowicki) odwołał jednego z kapłanów z urzędu proboszcza po tym, jak do kurii tarnowskiej wpływały skargi od rodziców chłopców, którzy byli molestowani przez duchownego.

Po odwołaniu z funkcji proboszcza ksiądz został skierowany na kilkumiesięczny urlop, a następnie do pracy duszpasterskiej w diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Po powrocie do kraju w 2009 roku, trafił do parafii w jednym z tamtejszych miast. Pomimo udowodnionych molestowań nadal uczył w szkole i prowadził rekolekcje

- opisuje ks. Isakowicz.

Treść oświadczenia wydanego przez ks. Nowaka

W tekście "Rozmyślania" w blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z dnia 2 sierpnia 2020 roku ukazał się tekst, który zawiera osąd wydany z pominięciem dowodów i oparty na jednostronnej relacji. Przytoczona sprawa była przedmiotem procesu karno-administracyjnego, który został zakończony i zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary w 2013 roku.

Z racji podania w tekście nazwisk oraz urzędów oraz zasugerowania zaniedbań w tym dochodzeniu, w najbliższym czasie sprawa zostanie skierowana do kancelarii prawnej, by na tej drodze bronić dobrego imienia, które w sposób ewidentny zostało naruszone przez tekst publikacji.

Ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego

Tarnów, 04.08.2020 r.

W reakcji na oświadczenie ks. Isakowicz-Zalewski na profilu facebookowym "Odbudujmy wspólnie Dom Boży" stwierdził, że nie obawia się groźby kurii diecezji tarnowskiej wytoczenia mu przez "świecką kancelarią adwokacką" procesu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter