29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ossów: modlitwa za ofiary katastrofy smoleńskiej

Ocena: 0
1203

– Jesteśmy odpowiedzialni za budowanie lepszej Polski, gdzie ludzie nie tylko będą żyć na wyższym poziomie ekonomicznym, ale również będą wzrastać duchowo – podkreślił abp Henryk Hoser SAC.

2016-04-09 18:49
mag / Warszawa (KAI), mz

W przeddzień szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej biskup warszawsko-praski modlił się za ofiary tamtej tragedii podczas Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej w Sanktuarium Narodowym w Ossowie. Podczas uroczystości odsłonięto popiersie śp. Władysława Stasiaka, szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest to trzynasty pomnik, który stanął w Panteonie Bohaterów.

W homilii abp Hoser podkreślił, że prawdziwa mądrość wyraża się w umiejętności decydowania i wybierania spośród różnych alternatyw i wartości tego, co opiera się na Bożym prawie i służy dobru wspólnemu. – Taką cechą charakteryzowali się właśnie ci, którzy sześć lat temu zginęli pod Smoleńskiem. To byli ludzie cieszący się dobrą sławą, którzy służyli swojemu krajowi i swojemu narodowi, którzy budowali nasze państwo. Stąd dedykujemy im słowa dzisiejszego psalmu: "Sprawiedliwi, radośnie wołajcie na cześć Pana. Prawym przystoi pieśń chwały" – powiedział bp warszawsko-praski.

Zwrócił uwagę, że u podstaw ich zaangażowania społecznego i politycznego leżała wiara w Boga. – W większości byli to ludzie, którzy całą swoją energię do służby na rzecz państwa czerpali od Tego, który jest Życiem i dawcą wszelkiego Życia. U Niego, który jest Sprawiedliwością, szukali również sprawiedliwości. – Miłości u Tego, który jest samą Miłością i miłosierdzia u Tego, który sam jest Miłosierdziem. W tym właśnie wyraża się ich wielkość i ich prawdziwa mądrość – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślił, że ich śmierć nie jest ostateczna. – Jak mówił Horacy: "Non omnis moriar" – "Nie wszystek umrę", a cóż dopiero my, żyjący perspektywą Zmartwychwstania na wzór Jezusa Chrystusa – zauważył abp Hoser.

Przyrównując ich życie do niedokończonej symfonii bp warszawsko-praski podkreślił, że zadaniem Polaków jest dokończenie dzieła, które oni rozpoczęli. – W tym szczególnym miejscu w historii naszego kraju, zwłaszcza ostatnich dwóch stuleci, jakimi są pola Bitwy Warszawskiej, warto sobie uświadomić, że spoczywa na nas zbiorowy, ojczyźniany obowiązek odpowiedzialność za budowanie lepszej Polski. Musimy dołożyć wszelkich starań, by była ona obszarem w którym ludzie wzrastają nie tylko ekonomicznie ale również duchowo we wszystkich swoich darach i charyzmatach, które od Boga otrzymali – zaapelował abp Hoser.

Przyznał, że choć ludzkie możliwości są często ograniczone, to jednak współpracując z Bożą łaską można dokonywać wielkich rzeczy. – Doświadczenie Apostołów uczy nas, że człowiek sam nie jest w stanie nad wszystkim zapanować i wszystkiego zrealizować w oparciu jedynie o swoje siły. Nie zapominajmy, że to Bóg jest Panem Żniwa. Musimy więc być z Nim w nieustannym, fundamentalnym kontakcie, włączając Go tym samym w nasze życie. W końcu po to On jest i po to przyszedł, by ofiarowywać nam Siebie, a więc i swoje siły. Wówczas nasze puste ręce napełnią się chlebem, a nasze połowy będą obfite – przekonywał biskup warszawsko-praski.

Zaapelował również o solidarność z rodzinami ofiar. – Ich ból winien być naszym bólem. Ich cierpienie naszym cierpieniem, ich nadzieja naszą nadzieją – powiedział duchowny.

W ciągu ostatnich lat w Panteonie Bohaterów w Ossowie odsłonięto między innymi popiersia: Biskupa Polowego WP Gen. Tadeusza Płoskiego, Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Gen. Franciszka Gągora, Gen. Andrzeja Błasika, Gen. Wojciecha Lubińskiego, Marszałka Macieja Płażyńskiego, Biskupa Polowego WP Kościoła Prawosławnego Mirona Chodakowskiego, Anny Walentynowicz, Janusza Kurtyki, Gen. Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter