10 sierpnia
poniedziałek
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego świętował 100-lecie swego ustanowienia

Ocena: 0
620

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w czasie Mszy św. kończącej jubileusz ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce podkreślił, że historia naszej Ojczyzny jest integralnie związana z historią duszpasterstwa wojskowego w Polsce.

Fot. Episkopat News/ Flickr

W tym roku przypadła setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. W dniu 5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achille Ratti ogłosił utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce i nominowanie na pierwszego biskupa Wojsk Polskich dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, bp. Stanisława Galla. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych.

Obecnie w diecezji wojskowej funkcjonuje obecnie 79 parafii i ośrodków duszpasterskich. Posługę pełni w nich 110 kapelanów zawodowych oraz 11 kapelanów Straży Granicznej, a także 1 kapelan Służby Ochrony Państwa (SOP). Kapelanów greckokatolickich zawodowych jest dwóch w wojsku i dwóch w Straży Granicznej. Oprócz posługi sakramentalnej skupionej wokół parafii wojskowych, duszpasterze Ordynariatu Polowego prowadzą kursy przedmałżeńskie, zajęcia z etyki. Z posługi księży kapelanów korzystają także rodziny żołnierzy, kombatanci, weterani oraz funkcjonariusze służb mundurowych (Policji, SOP-u, Straży Granicznej, ABW i Straży Ochrony Kolei). Biskup polowy pełni obecnie także funkcję naczelnego kapelana harcerzy.

8 października we Mszy św. z okazji 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego uczestniczyli biskupi obecni na 384. Zebraniu Plenarnym KEP.

Ilekroć polscy żołnierze walczyli „za wolność waszą i naszą”, w kraju i poza jego granicami, zawsze towarzyszyli im księża kapelani. Najważniejsze bitwy poprzedzała Msza św. i błogosławieństwo udzielane tym, którzy narażając swoje zdrowie i życie stawali w obronie najwyższych wartości

– powiedział bp Guzdek podczas powitania zebranych na liturgii.

Abp Stanisław Gądecki w homilii przypomniał długą i bogatą tradycję duszpasterstwa wojskowego. Mówił m.in. o obecności kapłanów w starożytnych wojskach żydowskich, którzy, zachęcając żołnierzy do walki w imię Boga, sami jednak mieli się od niej powstrzymywać. Przedstawił też zarys historii duszpasterstwa wojskowego w Polsce, począwszy od świadectw zawartych w Kronice Thietmara, z której wynika, że już Bolesławowi Chrobremu w jego wyprawach wojennych towarzyszył duchowny – opat Tuni.

Po błogosławieństwie odczytana została decyzja prezydenta RP Andrzeja Dudy o uhonorowaniu bp. Józefa Guzdka Złotym Krzyżem Zasługi. Jak podkreślił Biskup Polowy odznaczenie traktuje jako uhonorowanie posługi wszystkich kapelanów służących w Ordynariacie Polowym. Podziękował zebranym biskupom za to, że umożliwiają kapłanom ze swoich diecezji wstąpienie w szeregi duszpasterstwa wojskowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter