Wicedyrektor akcji solidarności katolików niemieckich „Renovabis”, dr Gerhard Albert, został odznaczony przez papieża Franciszka komturią Orderu św. Grzegorza Wielkiego. Ojciec Święty uhonorował w ten sposób pracę organizacji i kierującego jej pracami od 1996 roku dyrektora.

Insygnia orderu wręczył Rzymie kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich w Rzymie w ramach dorocznego posiedzenia ROACO. Dr Albrecht reprezentuje „Renovabis” w tej organizacji.
W laudacji kard. Sandri wyraził uznanie dla działań „Renovabis” na rzecz Kościoła obrządku wschodniego w krajach Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej, zwłaszcza za otoczenie troską kształcenia księży oraz ich materialnego zaopatrzenia. Tylko w ciągu minionych 12 miesięcy „Renovabis” zrealizowała 71 projektów pomocy tym Kościołom na ogólną sumę 5,6 mln euro.
– Order św. Grzegorza jest także wyrazem uznania dla samego Albrechta za wieloletnie wspieranie posługi Stolicy Apostolskiej dla chrześcijańskiego Wschodu – podkreślił kard. Sandri.
ROACO (Riunione delle Opere di Aiuto alle Chiese Orientali) jest grupą roboczą skupiającą obecnie 27 katolickich organizacji i dzieł pomocy, wspierających zadania duszpasterskie i charytatywne katolickich Kościołów tradycji wschodniej, związanych unią z Rzymem. ROACO podlega bezpośrednio watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Albrecht reprezentuje "Renovabis" w ROACO od 1996 roku.
Order św. Grzegorza jest czwartym z najwyższych odznaczeń, jakie mogą otrzymać od papieża świeccy za ich zasługi dla Kościoła katolickiego.
„Renovabis” jest najmłodszym katolickim dziełem pomocy w Niemczech. Powołał je do życia w 1993 r. tamtejszy episkopat z inicjatywy Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK). Swoją nazwę wywodzi od słów Psalmu 104: „Emitte spiritum tuum... et revovabis terrae” (Ześlij swego Ducha... i odnowisz oblicze ziemi – Ps 104, 30).
Utworzenie tej akcji solidarności biskupi Niemiec uważają za jedną z najważniejszych swych odpowiedzi na wielki przełom, jaki dokonał się w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1989-90. Od tamtego czasu „Renovabis” pomaga w budowie kościołów, na płaszczyźnie społecznej, a także w kształceniu duchowieństwa. Zgodnie z zasadą „pomoc w samopomocy” współpracuje z organizacjami pomocy, diecezjami i innymi instytucjami kościelnymi przy realizacji projektów duszpasterskich i socjalnych w różnych krajach.
Od 1993 roku „Renovabis” zainwestowała prawie 697 mln euro w ok. 22 tys. projektów pomocy w krajach partnerskich. Pieniądze na te cele pochodzą głównie ze zbiórek do puszek w całych Niemczech w ramach tzw. akcji zielonoświątkowej, a także ze środków rządowych.
Organizacja utrzymuje kontakty z Kościołami w 29 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Połowa pomocy dla nich jest przeznaczana na odnowę życia kościelnego, tj. na kształcenie księży i świeckich do pracy w parafiach, na budowę kościołów i domów parafialnych oraz na pracę socjalną i wychowawczą zakonów. Druga połowa projektów ma wspierać działalność społeczną, m.in. kuchnie dla ubogich, pomoc bezdomnym, Caritas, a także dofinansowanie domów dziecka, starców i opiekę nad niepełnosprawnymi.
„Renovabis” wspiera też dialog i rozwijanie partnerstwa między parafiami i grupami kościelnymi. Obecnie głównym przedmiotem prac tego dzieła jest zaopatrzenie uchodźców z tzw. „drogi bałkańskiej” i poprawa sytuacji młodych ludzi w Europie Wschodniej.
W 2016 roku „Renovabis” przeznaczyło ok. 26 milionów euro na ponad 770 projektów partnerstwa w krajach tej części naszego kontynentu. Ponad połowa środków wesprze projekty socjalne i oświatowe, a ponad jedna trzecia – kościelne dzieła duszpasterskie.
Oprócz działalności pomocowej od 1997 r., co roku "Renovabis" organizuje kongresy międzynarodowe. Służą one wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu.