16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opole: biskup i kanclerz zaprzeczają oskarżeniom ks. Cudoka

Ocena: 4.8
1250

Podjęcie kroków prawnych wobec osób, które go pomówiły i naruszyły jego dobre imię zapowiedział kanclerz opolskiej Kurii ks. Wojciech Lippa. To reakcja na twierdzenie ks. Rafała Cudoka, iż w zamian za wyjazd na parafię we Włoszech, domagano się od niego, by przychodził na intymne spotkania do kurii.

fot. www.flickr.com

Ks. Rafał Cudok jest wspierany przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, która 16 lipca zorganizowała konferencję prasową na temat formułowanych przez niego oskarżeń. Tekst na temat ks. Cudoka opublikował wczoraj www.onet.pl. Do tych informacji nawiązał bp Andrzej Czaja w oświadczeniu zatytułowanym "Biskupie zapewnienie i prośba". Będzie ono odczytywane w kościołach w diecezji opolskiej w najbliższą niedzielę.

- Pod koniec minionego tygodnia w przestrzeni medialnej pojawiła się znowu sprawa, która jest bolesną raną Kościoła Opolskiego - napisał bp Czaja. - Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa - dodał duchowny. - W związku z tym chcę Was zapewnić, że nic z tych rzeczy, o które jesteśmy pomawiani, nie miało i nie ma miejsca w naszej kurii i w Kościele Opolskim - stwierdza bp Czaja, prosząc wiernych "o duchowe wsparcie i modlitwę o zwycięstwo dobra i sprawiedliwości w tej gorszącej sprawie". Biskup opolski dodaje, że sprawa jest od wielu miesięcy przedmiotem postępowania sądowego, państwowego i kościelnego. Wczoraj do sprawy odniósł się kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu ks. Wojciech Lippa. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej kurii napisał m.in.:

nigdy nie prowadziłem rozmów, które są mi przypisywane, lecz zostały spreparowane po to, by zdyskredytować moją osobę, a pośrednio Biskupa Opolskiego i całą opolską kurię

- Wszelkie moje kontakty z ks. Cudokiem miały charakter wyłącznie służbowy i nie dotyczyły spraw, które są mi dziś zarzucane. Ostatni kontakt miał miejsce w roku 2019. W związku z powyższym zaprezentowana opinia fonoskopijna jest w sposób ewidentny błędna. W każdej chwili jestem gotów oddać próbkę głosu przedstawicielom właściwych organów państwowych na potrzeby rzetelnej ekspertyzy - zapewnił ks. Lippa.

Kanclerz opolskiej Kurii zapowiedział też podjęcie kroków prawnych wobec pomawiających go osób, które naruszyły jego dobre imię. Przypomnijmy, że biskup opolski obszernie odnosił się do całej sprawy w marcu 2021r., po pierwszej konferencji prasowej posłanki Scheuring-Wielgus na ten temat. Uznał wówczas, iż działania ks. Rafała C. są zemstą za brak zgody na jego wyjazd do pracy duszpasterskiej we Włoszech. Już wtedy w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja całkowicie zaprzeczył oskarżeniom jakie od trzech lat wysuwał wobec niego ks. Rafał Cudok.

Opole, dnia 16 lipca 2021 r.

Biskupie zapewnienie i prośba

Drodzy Diecezjanie,

Pod koniec minionego tygodnia w przestrzeni medialnej pojawiła się znowu sprawa, która jest bolesną raną Kościoła Opolskiego. Trudne do zrozumienia zachowanie ks. Rafała C., który jest księdzem naszej diecezji zawieszonym w czynnościach kapłańskich, przyniosło gorzki owoc w postaci medialnych pomówień i bezpodstawnych oskarżeń wobec opolskiej kurii i mnie, Waszego biskupa. W związku z tym chcę Was zapewnić, że nic z tych rzeczy, o które jesteśmy pomawiani, nie miało i nie ma miejsca w naszej kurii i Kościele Opolskim. W zaistniałej sytuacji zwracam się też do Was wszystkich z wielką prośbą o duchowe wsparcie i modlitwę o zwycięstwo dobra i sprawiedliwości w tej gorszącej sprawie. Dodam, że od wielu miesięcy stanowi ona przedmiot postępowania sądowego: państwowego i kościelnego.

Wasz biskup

Andrzej Czaja
 

OŚWIADCZENIE KS. KANCLERZA WOJCIECHA LIPPY

W związku z pomówieniami, kierowanymi pod adresem mojej osoby podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu dzisiejszym przez p. posłankę Joannę Scheuring-Wielgus, a także w artykułach z dnia 15 i 16 lipca br., opublikowanych na portalu onet.pl, stanowczo oświadczam, że nigdy nie prowadziłem rozmów, które są mi przypisywane, lecz zostały spreparowane po to, by zdyskredytować moją osobę, a pośrednio Biskupa Opolskiego i całą opolską kurię. Wszelkie moje kontakty z ks. Cudokiem miały charakter wyłącznie służbowy i nie dotyczyły spraw, które są mi dziś zarzucane. Ostatni kontakt miał miejsce w roku 2019. W związku z powyższym zaprezentowana opinia fonoskopijna jest w sposób ewidentny błędna. W każdej chwili jestem gotów oddać próbkę głosu przedstawicielom właściwych organów państwowych na potrzeby rzetelnej ekspertyzy. Wobec pomawiających mnie osób, które naruszyły moje dobre imię podejmę stosowne kroki prawne. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie kompetentne organy państwowe zdołają sprawę ostatecznie wyjaśnić.

Ks. Wojciech Lippa,
Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu
Opole, dnia 16.07.2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter