23 października
wtorek
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opłatek z Jasnej Góry na wigilijnych stołach

Ocena: 0
1044

Już od dawna pielgrzymi przybywający na Jasną Górę chętnie nabywali bożonarodzeniowe opłatki, podkreślając, że opłatki z tego miejsca mają szczególne znaczenie. Opłatek z Jasnej Góry paulini zawozili do kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawsze był na stole papieża Jana Pawła II.

2015-12-24 12:49
it / Częstochowa (KAI),sg

Wigilijny biały chleb otrzymali także polscy biskupi, którzy tutaj przeżywali rekolekcje.

– To właśnie Jasnogórska Pani jest wzorem dawania i przyjmowania miłości, która objawia się w Tajemnicy Bożego Narodzenia – powiedział KAI podczas dni skupienia, bp Artur Miziński, Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

W imieniu Episkopatu Polski sekretarz dzieli się duchowo opłatkiem z wszystkimi wiernymi składając życzenia dobrego przeżycia świątecznego czasu.

Opłatek z Jasnej Góry paulini zawozili do kard. Stefana Wyszyńskiego. Zawsze był na stole papieża Jana Pawła II. Przywieziony z Częstochowy, wciąż pozostaje szczególnym znakiem pamięci i miłości do Jasnogórskiej Matki i Jej Syna. Dla wielu pielgrzymów w kraju i rodaków za granicą jest współdzielonym ojczystym chlebem.

Przed II wojną światową opłatki wypiekano w urządzeniu węglowym, które przypominało żelazko z duszą. Jeszcze wcześniej w formie podobnej do dużych szczypiec. Potem pojawiły się elektryczne maszyny do wypieku opłatków wigilijnych. Formy do wypieku opłatków były wykonane ręcznie, ryte w stali przez śp. Franciszka Batko z Krakowa, który miał koncesjonowaną firmę brązowniczo-grawerską i wykonał wiele kielichów, paramentów liturgicznych dla kościołów w Polsce, w tym dla Jasnej Góry. Rysunki i projekt dwóch pierwszych, płyt do wypieku „białego chleba” z wizerunkiem rycerza i Maryi Królowej, a później kolejne dwa wzory wykonała słynna rzeźbiarka polska Zofia Trzcińska-Kamińska.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -