7 czerwca
środa
Roberta, Wieslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opłatek kapłański 2022

Ocena: 5
724

Przedstawiciele duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej spotkali się na opłatku kapłańskim, żeby złożyć sobie wzajemne życzenia świąteczne. Uroczystość, tak jak w ubiegłych latach, odbyła się w kaplicy kurialnej.

fot. Biuro Prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Życzenia w imieniu kapłanów złożył ksiądz prałat Andrzej Kuflikowski, dziekan grochowski:

" W mijającym 30-leciu naszej diecezji warszawsko praskiej, kiedy od pierwszy niedzielę Adwentu przeżywamy tajemnicę roku duszpasterskiego “Wierzę w Kościół Chrystusowy”, my kapłani diecezji warszawsko-praskiej -od najmniejszej parafii po duże parafie warszawskie – przybywamy do serca diecezji, przybywamy do ojca diecezji. Księże biskupie Romualdzie, nasz ordynariuszu, Księże biskupie Jacku, biskupie pomocniczy, przyjmijcie nasze życzenia – kapłanów, którzy przybyli spełnieni posługiwaniem adwentowym. Rekolekcje, roraty, konfesjonał, kolęda, wizyty u chorych. Wszystko to, co wypełnia, co jest treścią naszego życia. Chcemy złożyć kapłański raport, że nasze wspólnoty parafialne są przygotowane do obchodu Świąt Bożego Narodzenia. Chcemy zapewnić Was i podziękować za ogromne zaufanie, jakim darzycie brać kapłańską. […]

" Na te Święta Bożego Narodzenia życzymy Wam odpoczynku, takiego kapłańskiego, na modlitwie, na Eucharystii; odpoczynku przy rodzinnym stole, bo każdy z Was, Księża Biskupi, macie jeszcze swoje rodziny; odpoczynku, a jednocześnie takiej pewności, że my, i tu w Warszawie, i na najdalszych flankach diecezji, stoimy na straży z waszym błogosławieństwem, z waszą odpowiedzialnością i z waszym zaufaniem. Niech to Dziecię Jezus błogosławi naszym księżom biskupom, niech błogosławi wszystkim kapłanom, proboszczom, wikariuszom, rezydentom, księżom w domach emerytów. Prosimy przekazać najlepsze życzenia księdzu biskupowi seniorowi Kazimierzowi, pierwszemu biskupowi naszej diecezji, z którym łączymy się modlitewnie. On na pewno wie, że dwunasta to czas składania życzeń. My jesteśmy mu za wszystko wdzięczni. A was zapewniamy, że będziemy do was przychodzić, do ojców po radę, po wsparcie, po błogosławieństwo. Bo jak ojciec pobłogosławi, to znaczy, że wie, że ufa, że mu zależy i że jest z nami. Szczęść Boże!"

Biskup Romuald Kamiński dziękował kapłanom za pracę duszpasterską w ubiegłym roku, za poszczególne dzieła oraz życzył umocnienia wiary i radości:

"To, co jest najpotrzebniejsze, żebyśmy próbowali być odbiciem Pana Jezusa tutaj na ziemi, na drogach ludzkich. Umacniajmy się zatem w tym podobieństwie do Pana Jezusa poprzez coraz to głębsze zawierzenie, a On odpłaci nam siłą miłowania. My z grubsza wiemy, jak powinna wyglądać sylwetka duchowa kapłana. I dzisiaj takiego kapłana Chrystusowego ludzie potrzebują. I nie ma żadnej siły przeciwnej, która by mogła to zniszczyć. Mówimy, że są różne przeciwności, a jednocześnie właściwie każdy z Was przychodzi i dzieli się taką radością, że tam gdzie jest prowadzone duszpasterstwo, gdzie kapłani są oddani, dzieją się rzeczy niezwykłe. Choćby fakt, że wczoraj rozmawiałem z jedną z diecezjanek. Mówi: proszę księdza, było około dwustu dzieci na roraty. Parafia średniej wielkości, jak na nasze możliwości. To jest świadectwo, które się samo broni. Takich przykładów dobrego posługiwania parafialnego jest sporo i niezależnie od tego, czy jesteśmy w takiej czy innej części diecezji, to dziękujmy Bogu, że możemy służyć Ludowi Bożemu. Bo tego ludzie bardzo pragną.

Dziś jest także dzień wdzięczności. To znaczy ja poczuwam się do wyrażenia tej wdzięczności. Ponieważ zbieramy się w takim gronie. Wielki Czwartek jest podobnym dniem, ale dzisiaj także, bo kończy się rok kalendarzowy i rozpoczyna się nowy rok liturgiczny i dokonujemy pewnego podsumowania w zakresie parafii, ale także można się pokusić o pewne podsumowanie w zakresie ogólnodiecezjalnym. Dużo się działo w różnych zakresach i za wszystko trzeba dziękować. Ta najważniejsza posługa to jest posługa duszpasterska.[…]

Niech Pan Jezus umocni nasze wnętrze, naszą wiarę, taką radość, która wynika z tego, że zostaliśmy posłani do ważnych, bardzo ważnych spraw. Ale także zadbajcie o swoje zdrowie i o chwilę odpoczynku, bo znikąd na razie nie widać takiej takiej pomocy personalnej, żebyśmy mogli tak swobodnie uzupełniać powstające braki.[…] Niech Pan Bóg błogosławi!"

Tradycyjnie podczas wigilii kapłańskiej zostały ogłoszone nominacje i odznaczenia.

Decyzją księdza biskupa Romualda Kamińskiego:

w Kapitule Katedralnej:

    ks. Marek Doszko – mianowany kanonikiem gremialnym
    ks. Sylwester Gaworek – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Grzegorz Kowalczyk – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Dariusz Marczak – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Artur Nagraba – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Łukasz Szkarłat – mianowany kanonikiem honorowym

w Kapitule Konkatedralnej:

    ks. Janusz Kopczyński – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Grzegorz Kucharski – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Robert Wielądek – mianowany kanonikiem honorowym

w Kapitule Kolegiackiej w Radzyminie:

    ks. Stanisław Popis – mianowany prałatem i prepozytem (dziekanem)
    ks. Jerzy Mackiewicz – mianowany kanonikiem gremialnym
    ks. Stanisław Gergont – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Piotr Główka – mianowany kanonikiem honorowym
    ks. Marian Sobieszek – mianowany kanonikiem honorowym

Przywilejem rokiety i mantoletu zostali odznaczeni:

    ks. Marcin Brzeszczyński
    ks. Paweł Cieślik
    ks. Krzysztof Węglarz
    ks. Ireneusz Węgrzynowicz
    ks. Artur Więsik

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 czerwca

Środa - IX Tydzień zwykły
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 12, 18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter