28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ONZ: Somalii zagraża klęska głodu

Ocena: 4.7
857

Już czwarty rok trwa w Somalii susza. Szacuje się, że ok. 8 mln ludzi odczuwa skutki niedoboru żywności, z czego 213 tys. głoduje. ONZ ostrzega, że zbliża się klęska głodu.

fot. Vatican Media

W ostatnim tygodniu Somalię odwiedził Martin Griffiths, podsekretarz generalny ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych. Jak powiedział agencji Reutera, mamy dziś ostatnią szansę, by zapobiec klęsce głodu.

Zostałem wstrząśnięty do głębi widząc, ile bólu i cierpienia znoszą Somalijczycy. Klęska głodu jest u drzwi. Dzisiaj otrzymujemy ostatnie ostrzeżenie. Somalię nawiedziła niespotykana dotychczas susza, trwająca już cztery lata, a ponadto kraj ma za sobą dekady wojen i wiele przesiedleń ludności. Trudne warunki gospodarcze spychają ludzi na skraj głodu.

– mówi Griffiths.

Somalia do czasu wojny na Ukrainie ratowała się przed skutkami wieloletniej suszy, importując zboże z Rosji i Ukrainy. Prawie 90 proc. importu zboża podchodziło właśnie z tych krajów.

Obecnie do Somalii dociera największa w historii ilość żywności ze strony Światowego Programu Żywnościowego: pomocą obojętnych jest 3,7 miliona osób. Pomimo tych wysiłków wciąż jednak nad krajem wisi widmo głodu. Kryzys jest potęgowany przez przemoc grup terrorystycznych. Dwa dni temu dżihadyści z Al Shabab zabili 25 osób, atakując konwój przewożący żywność i pomoc humanitarną.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter