Matka Boża z Guadalupe jest nie tylko patronką parafii w Budach Barcząckich koło Mińska Mazowieckiego, ale też stała się prawdziwą opiekunką i przyjaciółką parafian.
W Polsce są tylko cztery parafie pod wezwaniem Matki Bożej z Guadalupe. Ta w Budach Barcząckich, do której należy pięć wiosek: Barcząca, Budy Barcząckie, Stare Zakole, Zakole Wiktorowo oraz Targówka, powstała zaledwie piętnaście lat temu. Skąd taka patronka w małej miejscowości położonej ok. 40 km od Warszawy? – W czasie, kiedy parafia została powołana do życia, bp Kazimierz Romaniuk z tutejszym dziekanem ks. Stanisławem Wołosiewiczem chcieli upamiętnić pierwszą podróż zagraniczną papieża Jana Pawła II – do Meksyku – mówi proboszcz ks. Adam Praszczałek, kierujący parafią od początku jej istnienia, budowniczy kościoła.
Przyznaje, że gdy dowiedział się o powierzonej mu budowie kościoła ku czci Królowej Meksyku, niewiele wiedział o patronce, nie mógł nawet znaleźć stosownego Jej wizerunku. W tym samym czasie znajomy lekarz wrócił z zagranicznej podróży i nie wiedząc o nowej roli ks. Adama, podarował mu obrazek Pani z Guadalupe. Na podstawie tego obrazka został później namalowany obraz w prezbiterium nowego kościoła.
Matka Boża z Guadalupe przewodzi dwóm najważniejszym parafialnym inicjatywom. Pierwszą z nich jest trwająca już ponad trzy lata comiesięczna modlitwa w intencji dzieci poczętych. – Matka Boża z Guadalupe ukazana jest w swoim wizerunku jako brzemienna. W naturalny sposób stała się patronką wszystkich poczętych dzieci. Długo myślałem o takim nabożeństwie, ale dopiero jeden z parafian podobnym pomysłem zmobilizował mnie do podjęcia konkretnych działań – mówi ksiądz proboszcz. – Każdego ósmego dnia miesiąca sprawowana jest uroczysta Msza Święta, modlimy się też specjalną nowenną, modlitwami z przygotowanej książeczki oraz dziesiątką różańca. Mamy potwierdzone świadectwa wyproszonego w ten sposób daru macierzyństwa – dodaje.
Drugą niezwykłą inicjatywą jest Apostolat Różańca Świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe, który zapoczątkowała w Meksyku w 2010 r. Naty de Anda. Podczas wyjątkowego nabożeństwa następuje okrycie płaszczem osób, które tego pragną.
– Jest to specjalnie szyty w Meksyku płaszcz, na którego uszycie i używanie trzeba mieć pozwolenie od biskupa Meksyku i biskupa naszej diecezji – mówi parafianka Emilia Kurpisz. – „Nasz” płaszcz przybył do Polski tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2022 r.
Nabożeństwo okrycia płaszczem ma szczególny przebieg. – Podczas gdy wierni odmawiają kolejne tajemnice różańca, chętni podchodzą do prezbiterium i tam – jednocześnie cztery lub pięć osób – zostają okryci płaszczem. Wtedy zaproszeni są do indywidualnej, wewnętrznej rozmowy z Maryją. Mamy bardzo wiele świadectw uzdrowień, uproszenia daru potomstwa. Przede wszystkim odczuwa się niesamowitą, wyjątkową bliskość z Maryją – mówi pani Emilia.
Obok szczególnej duchowości maryjnej tym, co wyróżnia parafię w Budach Barcząckich, jest przywiązanie do historii Polski. – To przede wszystkim zasługa naszego proboszcza, który dba o podnoszenie naszej świadomości historycznej – mówi Przemysław Piątkowski, parafianin. W kościele widzimy wiele obrazów i symboli patriotycznych. Jest specjalny „kącik historyczno-patriotyczny”, a sklepienie zdobi szesnaście proporców przedstawiających historię polskiego godła, Orła Białego. W planach jest wydanie książki o historii terenów należących do parafii i o samym kościele.
– Są to tereny historyczne, związane nie tylko z Bitwą Warszawską. W tych okolicach toczyły się również bitwy i potyczki powstań styczniowego i listopadowego – mówi pan Przemysław.
Budowa kościoła trwała trzynaście lat, pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2010 r. Kościół powstał wielkim wysiłkiem proboszcza i parafian, którzy chętnie włączali się w budowę i prace dekoratorskie. – Może dlatego, że proboszcz od początku wprowadził do parafii rodzinną, serdeczną atmosferę, a gościnna plebania jest otwarta 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – mówi pomagająca na plebanii parafianka Władysława Grudzień. Ks. Praszczałek jest w parafii jedynym księdzem. Wspomaga go od marca 2021 r. Artur Krzemiński, nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej.
Konsekrację świątyni w Budach Barcząckich z udziałem ordynariusza warszawsko-praskiego bp. Romualda Kamińskiego zaplanowano na 9 września br.