28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojczyzna Oazy

Ocena: 0
8808

W Krościenku, miejscu szczególnym dla Ruchu Światło-Życie, rozpoczął się gorący czas wakacyjny. Życie tętni tu jednak przez okrągły rok.

Pierwszy dom Centrum z kaplicą Chrystusa Sługi, w głębi Jubilat

Strażniczkami tego miejsca są panie z założonego w 1958 r. przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego świeckiego żeńskiego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła (INMK). Swoją troską czynią Kopią Górkę domem dla tysięcy oazowiczów, którzy corocznie się tu pojawiają.

– Fenomenu Kopiej Górki nie da się zrozumieć bez poznania miejsc, które składają się na dzisiejsze Centrum Ruchu Światło-Życie i ich historii – mówią.

 

Dzieło Księdza Franciszka

Już w roku 1954 odbyła się pierwsza oaza Dzieci Bożych dla ministrantów, zorganizowana przez ks. Blachnickiego w Bibieli koło Tarnowskich Gór. Skazany na 13 miesięcy więzienia w zawieszeniu za otwartą krytykę likwidacji przez państwo założonej przez niego Krucjaty Wstrzemięźliwości, ks. Blachnicki musiał w latach 1960-63 wstrzymać działalność, co wykorzystał na studia na KUL-u. Wróciwszy do oaz, miał już wizję formacji dla wszystkich grup społecznych. Jeszcze w 1963 r. zorganizował w Szlachtowej koło Szczawnicy pierwsze rekolekcje młodzieżowe – Oazę Niepokalanej dla dziewcząt.

– Rozmach, z jakim rozwijały się oazy, zaskoczył jego samego. Zastanawialiśmy się, jak to ogarnąć. Myśleliśmy o własnym miejscu, gdzie o. Franciszek będzie mógł tworzyć programy formacyjne dla kolejnych grup, opracowywać materiały, spotykać się z ludźmi – wspomina Dorota Seweryn, pierwsza osoba współpracująca z ks. Blachnickim.

Grób ks. Franciszka Blachnickiego

Tym miejscem okazało się urocze, leżące na styku Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców, Krościenko nad Dunajcem. W roku 1965 ruszyły tu pierwsze, przygotowane już w Krościenku oazy dla kapłanów. W 1967 – Oazy Nowego Życia dla młodzieży męskiej, w 1969 – oaza dla alumnów. Rok 1971 to pierwsze oazy dla studentów, młodzieży pracującej i dorosłych, a od 1973 r. także oazy dla rodzin. Krościenko stało się nie tylko miejscem tworzenia formacji oazowej, ale i samych rekolekcji. Były momenty, kiedy w promieniu 50 km od Krościenka na rekolekcje były wynajmowane całe wioski.

 

Serce ruchu

Opatrzność Boża popychała ks. Blachnickiego i jego pomocniczki z INMK w kierunku Krościenka od samego początku. Dlatego tam postanowił on kupić pod biuro oazowe nieukończony jeszcze dom na zboczu Kopiej Górki. Nie miał na to pieniędzy, więc tym bardziej zaufał Opatrzności i ostatecznie jesienią 1964 r. kupił na raty i ten dom, i drugi, leżący nieopodal przy ul. Jagiellońskiej 100, służący dziś jako Centrum Domowego Kościoła. – Jedni coś pożyczyli, inni podarowali i na każdą ratę starczało pieniędzy. A wszystko, co tu dziś jest, powstawało z pasji o. Franciszka – wspomina pani Seweryn.

A powstało wiele. Zamiarem ks. Blachnickiego było – obok zbudowania miejsca pracy dla siebie i biur do koordynowania organizacji kolejnych oaz – stworzenie oazowiczom miejsca pobytu i przeżywania spotkania z Bogiem. I taki charakter Kopia Górka ma do dziś, stając się miejscem centralnym dla rozsianych na terenie Podhala i Beskidu rekolekcji Ruchu Światło-Życie, a w późniejszych latach również dla oaz z całej Polski.

W rozbudowanym dziś domu na Kopiej Górce znajduje się pokój ks. Franciszka, w którym znajdują się pamiątki po nim, w tym m.in. duże biurko, przy którym powstawały oazowe materiały formacyjne. A na ścianie znajduje się słynne zdjęcie kard. Karola Wojtyły z ks. Blachnickim z Dnia Wspólnoty na Błyszczu, z sierpnia 1972 r.

Przybywających na Kopią Górkę wita figura Niepokalanej Matki Kościoła. U jej stóp znajduje źródełko oraz napis z greckim słowem ΖΩΗ (Zoe – życie). – Figurę poświęcił 11 czerwca 1973 r. kard. Wojtyła, który tak poprzestawiał swoje zajęcia w Krakowie, aby móc przyjechać i dokonać aktu oddania całego Ruchu Niepokalanej Matce Kościoła – wspomina Regina Przyłucka, członkini INMK.

Także w 1973 r. zbudowano obok pierwszego domu Namiot Światła, wykorzystywany jako aula na różnego rodzaju konferencje, katechezy, spotkania, liturgię, naukę śpiewu, Pogodne Wieczory itd.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter