23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek zatwierdził trzy dekrety beatyfikacyjne

Ocena: 0
413

Papież Franciszek zatwierdził dekrety o heroiczności cnót trojga Włochów, otwierając tym samym drogę do ich beatyfikacji. Chodzi o prałata bazyliki w Pompejach oraz dwie siostry zakonne.

S. Maria Teresa de Vincenti, s. Gabriela Borgarino i ks. Francesco Saverio Toppi , fot. KAI/domena publiczna

Ks. Francesco Saverio Toppi był kapucynem. W swoim zakonie pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji będąc m.in. prowincjałem i definitorem generalnym, a następnie przez dekadę był prałatem słynnej bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Zmarły w 2007 roku zakonnik wyróżniał się pokorą, prostotą życia i troską o najbardziej potrzebujących. Z oddaniem odwiedzał chorych i samotnych troszcząc się nie tylko o zbawienie ich duszy, ale i podstawowe potrzeby życiowe. Przez długie lata doświadczał „ciemnej nocy” ducha. Wsparciem była dla niego m.in. sługa Boża Chiara Lubich z Ruchu Fokoloarynów, do którego należał.

Zmarła w 1936 roku siostra Maria Teresa de Vincenti od najmłodszych lat służyła porzuconym dzieciom i chorym. By nieść pomoc potrzebującym najpierw związała się z Trzecim Zakonem św. Dominika, a następnie założyła Zgromadzenie Małych Sług Przenajświętszych Serc, które dbało o wykształcenie opuszczonej młodzieży oraz zapewniało wsparcie starcom porzuconym w szpitalach i domach.

Trzeci z dekretów uznających heroiczność cnót dotyczy siostry Gabrieli Borgarino ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Przez całe zakonne życie pełniła najprostsze posługi m.in. w kuchni. W czasie epidemii hiszpanki z narażeniem życia niosła pomoc zarażonym. Dała się zapamiętać ze względu na swą pokorę i uśmiech oraz szczególne nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusa. Po jej śmierci w 1949 roku powstała grupa modlitewna jej imienia, która nawiązuje do jej prostego życia i duchowości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter