29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty: z Bożą pomocą możliwe jest budowanie świata pokoju!

Ocena: 0
1082

„Potrzeba więcej pokoju!” – wołał Papież Franciszek na zakończenie międzyreligijnego spotkania na rzecz pokoju, które odbyło się na rzymskim Kapitolu. Przypomniał profetyczne owocowanie tych spotkań w duchu Asyżu, które w 1986 r. zainicjował św. Jan Paweł II, a nadal kontynuuje Wspólnota św. Idziego. Ojciec Święty podkreślił, że z Bożą pomocą, możliwe jest budowanie świata pokoju, a tym samym wzajemne ocalenie. Przedstawiciele różnych religii wystosowali apel o pokój do przywódców państw i obywateli świata podkreślając, że jest on możliwy i konieczny.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież podkreślił, że w spotkaniach w Asyżu zawarte było profetyczne ziarno, które z biegiem lat wydało owoce. Zachęcił, by spoglądając wstecz nie dostrzegać jedynie konfliktów, terroryzmu czy radykalizmu, do których dochodziło niekiedy w imię religii, ale dostrzec również owoce dialogu między religiami. Zauważył, że „ludzie wierzący zrozumieli, iż różnorodność religii nie usprawiedliwia obojętności czy wrogości. Wręcz przeciwnie, wychodząc z wiary religijnej możemy stać się budowniczymi pokoju, a nie biernymi obserwatorami zła wojny i nienawiści. Religie służą pokojowi i braterstwu”.

Apelując o „więcej pokoju” Papież zaznaczył, że nie możemy pozostać obojętnymi. Przypomniał, że w wielu krajach ludzie cierpią z powodu wojen, często zapomnianych, ale zawsze są one przyczyną cierpienia i biedy. Wskazał, że trzeba się przeciwstawić zagrożeniu, jakim jest „przyzwyczajenie się do zła wojny, jako naturalnego towarzysza dziejów narodów”.

Nie poprzestawajmy na dyskusjach teoretycznych, pochylajmy się nad ranami, dotykajmy ciała tych, którzy zostali poszkodowani. Zwróćmy uwagę na uchodźców, na tych, którzy ucierpieli na skutek promieniowania atomowego lub ataków chemicznych, na kobiety, które straciły swoje dzieci, na dzieci okaleczone lub pozbawione swego dzieciństwa

– apelował Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że obecnie cierpienia wojny spotęgowały się również z powodu pandemii koronawirusa i niemożności dostępu w wielu krajach do niezbędnej opieki zdrowotnej. Wskazał, że wobec Boga bezwzględnym obowiązkiem wszystkich przywódców politycznych jest położenie kresu wojnom.

Pokój jest priorytetem wszelkiej polityki. Od tych, którzy nie dążyli do pokoju lub podsycali napięcia i konflikty, Bóg będzie domagał się zdania sprawy z każdego dnia, każdego miesiąca, lat wojny, które dotknęły narody!

– mówił Ojciec Święty.

Nawiązując do Pawła VI przypomniał, że każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji, niż go zastała.

Jako drogę wyjścia ze skostniałych i zdegenerowanych konfliktów i zarazem sposób ujarzmienia ludzi, którzy ufają jedynie w siłę broni Franciszek wskazał budowanie prawdziwego braterstwa. Cytując swą encyklikę „Fratelli tutti”, zauważył, że „braterstwo wypływające ze świadomości, że jesteśmy jedną ludzkością musi przeniknąć życie ludzi, wspólnot, rządzących i forów międzynarodowych rozwijając konkretne drogi na rzecz pokoju”. Ojciec Święty podkreślił, że spotkanie „przyjaciół pokoju” na rzymskim Kapitolu pokazuje jasno, że religie nie chcą wojny. Wręcz przeciwnie, zadają kłam tym, którzy sakralizują przemoc.

Z Bożą pomocą, możliwe jest budowanie świata pokoju, a tym samym wspólne ocalenie siebie

- zakończył swe przemówienie Papież Franciszek.

Przedstawiciele różnych religii zebrani na rzymskim Kapitolu wystosowali apel o pokój do przywódców państw i obywateli świata podkreślając, że jest on możliwy i konieczny. Ponownie jednogłośnie powtórzyli: „Nigdy więcej wojny!”. Przypomnieli również o ranach ludzkości, a także zaznaczyli, że pandemia COVID-19 stała się przyczyną dezorientacji wielu osób, powiększyła nierówności i lęki. Liderzy religijni podkreślili z mocą, że „nikt w obecnym czasie nie może ocalić się sam, żaden naród, nikt!”.

Apel zwraca uwagę na to, że w świecie pełnym powiązań, następuje często utrata zmysłu braterstwa, dlatego zaprasza do modlitwy, aby nie było już „innych”, ale jedno wielkie „my”, bogate różnorodnością. Nadszedł czas na urzeczywistnienie wielkiego marzenia ludzkości o pokoju i świecie bez wojen. Znajdujemy słowa o tym, że dla wielu ludzi wojna wydaje się nadal możliwym sposobem rozwiązywania konfliktów międzynarodowych, a w istocie jest zawsze porażką polityki i ludzkości oraz pozostawia świat gorszym.

Przywódcy religijni wzywają rządzących do odrzucenia języka podziałów, który jest często wzmacniany budzeniem lęków i nieufności oraz zachęcają do spojrzenia na ofiary wojen. Podkreślają, że potrzebna jest wspólna praca nad nową architekturą pokoju oraz połączenie sił na rzecz życia, zdrowia, edukacji i pokoju. W apelu wybrzmiewa także naglące wezwanie do przeznaczenia środków wydawanych na zbrojenia na działania służące obronie najsłabszych oraz trosce o wspólny dom. Jako pierwsze z zadań możliwych do osiągnięcia postawione jest powstrzymanie wirusa, dopóki nie zostanie udostępniona wszystkim odpowiednia szczepionka.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że pandemia przypomina o braterstwie krwi wszystkich ludzi. Zachęcają wierzących oraz ludzi dobrej woli, aby byli twórczymi budowniczymi pokoju oraz przyjaźni społecznej, a także przyswajali sobie kulturę dialogu.

Rzetelny, wytrwały i odważny dialog jest antidotum na nieufność, podziały i przemoc. Dialog radykalnie kładzie kres przyczynom wojen, które niszczą projekt braterstwa wpisany w powołanie rodziny ludzkiej

– czytamy dalej w apelu. Każdy jest wezwany do współodpowiedzialności i uczestnictwa oraz do otwierania się na przebaczenie i obdarzanie nim. Sposobem na leczenie niesprawiedliwości świata i historii jest dialog oraz przebaczenie. Wszyscy wspólnie powinni stawać się posłańcami pokoju.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter