9 sierpnia
wtorek
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty wzywa do ożywienia duszpasterstwa rodzin

Ocena: 0
1099

„Kiedy rodzina odkrywa w pełni dar sakramentu małżeństwa odczuwa pragnienie, aby dzielić go z innymi rodzinami, ponieważ radość misyjna ze spotkania Pana dąży do rozszerzania się i tworzy nowe wspólnoty” –  podkreślił Franciszek w przesłaniu do uczestników watykańskiego forum poświęconego wprowadzaniu w życie papieskiej adhortacji Amoris letitia.

Fot. cathopic.com

W wydarzeniu uczestniczą delegaci komisji ds. duszpasterstwa rodzin z 60 konferencji episkopatów świata oraz 30 ruchów międzynarodowych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „W jakim punkcie jesteśmy z Amoris letitia. Strategie do zastosowania Adhortacji Apostolskiej papieża Franciszka”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że aby nieść miłość Boga rodzinom i młodym, którzy będą tworzyć rodziny przyszłości, potrzeba wsparcia samych rodzin, ich konkretnego doświadczenia życia oraz komunii. Rodziny obok pasterzy powinny pielgrzymować z innymi rodzinami, aby udzielać wsparcia tym, którzy są słabi, aby głosić, także pośród trudności, że Chrystus jest obecny w sakramencie małżeństwa, aby obdarzać czułością, cierpliwością i nadzieją wszystkich, w każdej życiowej sytuacji. Młodzi potrzebują na własne oczy dostrzec miłość Chrystusa żyjącego i obecnego w miłości małżonków, którzy świadczą swoim konkretnym życiem, że miłość na zawsze jest możliwa.

Małżeństwo, podobnie jak kapłaństwo, ma «bezpośredni cel budowania i powiększania Ludu Bożego» i powierza małżonkom szczególną misję w budowaniu Kościoła. Rodzina jest «Kościołem domowym», miejscem, gdzie sakramentalna obecność Chrystusa działa między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi. W tym sensie «miłość przeżywana w rodzinach jest stałą siłą życia Kościoła», nieustannie ubogacaną przez życie wszystkich Kościołów domowych. Dlatego też na mocy sakramentu małżeństwa każda rodzina staje się ze wszech miar dobrem dla Kościoła.

– podkreślił papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że małżonkowie są powołani, aby współtworzyć tkankę kościelną, „arras” rodzinny. Podkreślił, że sakramenty święceń i małżeństwa są niezbędne, aby budować Kościół jako „rodzinę rodzin”. Chodzi o tworzenie duszpasterstwa rodzin, które będzie oddychało w pełni duchem wspólnoty kościelnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 sierpnia

Wtorek, XIX tydzień zwykły - święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
 Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 25, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter