29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec, dyplomata, biskup

Ocena: 0
2406

Jedni nazywali go ojcem, inni dyplomatą najwyższych lotów, ale znaleźli się i tacy, którzy mówili o nim „czerwony biskup”. Kim był trzeci ordynariusz diecezji łódzkiej bp Michał Klepacz?

fot. arch. kurii łódzkiej

– Był kapłanem o wielkim sercu! – mówi ks. Stanisław Przybyłowski. – To co w szczególny sposób pamiętam, to jego ojcowskie spotkania z nami klerykami. Jego osoba nas przyciągała. Był bardzo bezpośrednim i otwartym człowiekiem o wielkiej wiedzy, którą potrafił ciekawie przekazać. Jego wypowiedzi były bardzo teologiczne, a jednocześnie bardzo życiowe – podkreśla ksiądz senior.

Michał Klepacz przyszedł na świat 23 lipca 1893 roku w robotniczej rodzinie Stanisława i Antoniny z domu Prokop w podwarszawskiej (wówczas) Woli. Dorastał otoczony miłością rodziców, ucząc się wiary i codziennej pracy. Po zakończeniu Szkoły Elementarnej i Gimnazjum Klasycznego w Warszawie z wynikiem wyróżniającym wstąpił w 1910 roku do Seminarium Duchownego w Kielcach. Po IV roku studiów, przebywając na wypoczynku wakacyjnym u rodziców w Warszawie, nie mógł wrócić do Kielc, by kontynuować naukę, gdyż uniemożliwiła mu to trwająca już wojna. Nie mogąc uzyskać pozwolenia biskupa kieleckiego na dalsze studia w Akademii Duchownej w Petersburgu, przerwał studia, ale po niedługim czasie i dzięki uprzejmości wielu księży kontynuował je na wydziale teologiczno-biblijnym w Petersburgu, a 2 czerwca 1916 roku przyjął święcenia z rąk bp. Jana Cieplaka, sufragana mohylowskiego. Następnie posługiwał wśród Polaków mieszkających w Rosji.

Na początku sierpnia 1918 roku ks. Klepacz wraca do diecezji kieleckiej, gdzie katechizuje i wykłada łacinę w prywatnym gimnazjum. Otrzymuje zgodę od swojego biskupa, by podjąć studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zostaje mianowany wykładowcą w WSD w Kielcach oraz wojskowym kapelanem pomocniczym w garnizonie kieleckim. W 1936 roku zostaje mianowany profesorem nadzwyczajnym filozofii chrześcijańskiej Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a kiedy po klęsce wrześniowej w 1939 roku władze litewskie zamykają USB i tworzą Uniwersytet Litewski, ks. Klepacz przenosi się do seminarium duchownego, które w ramach tajnego nauczania kontynuuje pracę wydziału teologicznego. W 1941 roku, po agresji niemieckiej na Związek Radziecki, gestapo aresztuje ks. prof. Klepacza i wielu innych profesorów, osadza w więzieniu na Łukiszkach, a następnie zsyła do obozów pracy w Wołkowysku, Szałtupiu i Proweniszkach. Po dwu latach pobytu w obozie ks. Michał wraz z kilkoma innymi profesorami ucieka i ukrywa się w małej parafii niedaleko Wilna.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter