24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy: wzrasta znaczenie ruchów katolickich

Ocena: 0
3897

Angażowanie się świeckich katolików w życie Kościoła i polskiego społeczeństwa jest coraz bardziej niezbędne – mówiono dziś podczas ogólnopolskiego spotkania dyrektorów wydziałów duszpasterskich w Porszewicach k. Łodzi.

fot. Pixaby

Wskazywano, że ewangelizacyjna, społeczna i kulturalna aktywność ruchów oraz stowarzyszeń ma w laicyzującym się świecie coraz większe znaczenie.

Obrady prowadzi abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Podczas kończącego się w czwartek trzydniowego spotkania, Komisja omawia kolejny etap realizowanego właśnie programu duszpasterskiego. Jego hasłem są słowa: „Duch, który umacnia miłość”. Drugi rok programu, który zacznie obowiązywać od tegorocznego Adwentu, koncentruje się na darach Ducha Świętego i owocach Jego działania.

Podczas spotkania wskazywano m.in. na niedoskonałości polskich homilii. Ks. prof. Stanisław Dyk z KUL wskazywał, że homilie nie mogą być wyłącznie zbiorem świętych frazesów. – Wezwania ogólnikowe nie pomagają iść za Panem – przestrzegł prelegent. Zaznaczył, że Ewangelia postrzegana jest wtedy jako ideologia, coś nieżyciowego i niepotrzebnego. W efekcie zaś niepotrzebnym może jawić się także Bóg.

– Narzekamy na sekularyzację, ale czy my, jako pierwsi sami tego sekularyzmu nie wprowadzamy, zamykając się w jakimś świecie nie wskazując, jak konkretnie być podobnymi do Pana? – pytał ks. Dyk – Trzeba pokazywać konkretnie, jak naśladować Boga w konkretnych okolicznościach i w konkretnej parafii. Każdy duszpasterz powinien wskazywać w homilii, jak naśladować Chrystusa w jego wspólnocie – apelował profesor KUL.

Ks. Dyk tłumaczył też, że Duch Święty zmienia serca, zaś ksiądz podczas homilii ma pomagać wiernym poddawać serce Duchowi Świętemu, by czynić człowieka zdolnym do wykorzystywania Jego mocy w wysiłku naśladowania Chrystusa. – Mamy pomóc wiernym nabrać odwagi, by wychodzili z kościoła z odwagą i działali w duchu Ewangelii – wskazywał prelegent.

Nawiązując do tego głosu wybitny biblista ks. prof. Henryk Witczyk zwrócił uwagę, iż homilia winna stanowić aktualizację Ewangelii, bowiem „Ewangelia pokazuje reguły według których Pan Bóg działa i dziś”.

Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich przedstawił też założenia najbliższego Tygodnia Biblijnego, który odbędzie się w dniach 14-21 kwietnia. Wydarzenie zakończy się finałem ogólnopolskiego konkursu wśród studentów diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. W tej rywalizacji biorą udział przedstawiciele 40 seminariów.

Ks. Witczyk zaznaczył, że tegoroczny Tydzień Biblijny odbywa się w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przypomniał, że „wiara chrześcijańska inspirowana Ewangelią kształtowała żołnierzy, poetów, duszpasterzy i męczenników”.

Na ogromną pracę ewangelizacyjną ale też charytatywną, społeczną i kulturalną, jaką w dzisiejszej Polsce podejmują członkowie ruchów i towarzyszeń katolickich, wskazywał o. Adam Szulc SJ. Stwierdził, że jakkolwiek głównym zadaniem ruchów jest ewangelizacja i budowanie tożsamości parafii, to jednak trzeba działać wielonurtowo, wychodząc do wszystkich środowisk świata, także od Kościoła odległych. – Bo świat woła o świeckich uczciwych, prawych, żyjących godnie z sumieniem – podkreślił.

Jednym z głównych obszarów pracy ruchów katolickich jest współpraca z osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych – mówił o. Szulc. Jest to potężne wyzwanie, tym bardziej, że problem dotyczy setek tysięcy osób, obecnie zaś Kościół obejmuje swoją pracą zaledwie ok. 2-4 tys. par. – A reszta? – pytał retorycznie jezuita dodając, że osoby żyjące w takiej sytuacji często czują się przez Kościół odrzucone. „Nikt im nie mówi o możliwości pozytywnej drogi rozwoju duchowego” – ubolewał przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

O. Szulc wskazywał na róż rodne dziedziny, w jakie obecnie angażują się członkowie ruchów katolickich w Polsce. Chodzi tu min. o ochronę życia i pomoc kobietom, które dokonały aborcji, prowadzenie rekolekcji, kursów, szkół ewangelizacji, praca w ośrodkach charytatywnych i domach opieki paliatywnej, pomoc bezdomnym i głodującym czy działania zmierzające do rozwoju tzw. „Kościoła domowego”.

Jednocześnie o. Szulc zwrócił uwagę, że wśród ok. 3 mln 700 tys. wiernych zaangażowanych w ruchach i wspólnotach katolickich, zaledwie 500-600 tys. stanowią ludzie młodzi. Niewiele jest też dziś ruchów dziecięcych, co jest ważne także dlatego, że praca z dziećmi stwarza możliwość duszpasterskiego oddziaływania na rodziców.

Jezuita wskazywał też, że wyzwaniem coraz bardziej dojmującym jest pomoc starszym. – Mamy dziś do czynienia ze społecznym i kulturowym wykluczeniem ludzi starszych. Oni są niemodni – modni są młodzi i piękni – mówił zakonnik.

Obecnie około ok. 10 mln a więc blisko jedna trzecia Polaków to osoby powyżej 60 roku życia. – Potrzebna jest silna formacja a nie żadne duchowe banialuki, by pomóc im przejść przez doświadczenie śmierci – wskazał jezuita dodając, że „jednorazowy wyjazd na pielgrzymkę tu nie wystarczy”.

Wśród wyzwań współczesności jednocześnie pól niezbędnego zaangażowania ruchów i stowarzyszeń o. Szulc wymienił też pracę nad świadomością ekologiczną Polaków. Chodzi tu tzw. Ekologię ekologię domową a więc wiedzę o segregacji śmieci, wartości ciszy, właściwym wykorzystywaniu energii oraz jakości powietrza i żywności.

Ważnym elementem zaangażowania członków ruchów katolickich winna być też gospodarka. – Zależy nam na tym, by katolicy działali zgodnie z nauką społeczną Kościoła, tworzyli miejsca pracy i tworzyli biznes który będzie biznesem etycznym – stwierdził o. Adam Szulc.

– Począwszy od przyjęci bierzmowania chrześcijanin dysponuje wielkim potencjałem Bożego Ducha – przypomniał w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, jeden z prelegentów. - Każdy sakrament obdarowuje nas Duchem Świętym, także Eucharystia – dodał.

W jutrzejszym programie obrad znajdzie się też dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia – powiedział KAI przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że nowy program duszpasterski realizowany będzie już w czasie częściowego a od 2020 całkowitego zakazu handlu w niedzielę, co dokonało się dzięki związkom zawodowym.

Program będzie mówił o tym, jak chrześcijanin powinien przeżywać święty czas niedzieli a więc o Eucharystii, w której uczestnictwo jest jego obowiązkiem oraz o niedzielnym odpoczynku.

– Patrzymy na wolną niedzielę jako na pewną szansę duszpasterską. Chodzi o to, by ludzie mogli odpoczywać i odbudować swoje relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – powiedział KAI abp Skworc.

Trzydniowe, ogólnopolskie spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterskich w Porszewicach, zakończy się jutro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter