28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta

Ocena: 0
1061

Około tysiąca uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. Brata Alberta modliło się we wtorek 24 maja w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie.

2016-05-24 18:46
rk / Rychwałd (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / Gaj777 - Fotopolska.eu / domena publiczna

Osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie z około 30 rozsianych po całej Polsce placówek Fundacji wzięli udział w Eucharystii i nabożeństwie majowym oraz obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez wychowanków domów stałego i dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych czy ośrodków adaptacyjnych.

Pielgrzymkę zainaugurowała Eucharystia koncelebrowana przy ołtarzu polowym, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup Roman Pindel przypomniał, że z prezesem Fundacji ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim znają się od dawna i wspólnie 22 maja 1983, wśród 43 kleryków seminarium duchownego w Krakowie, przyjęli święcenia kapłańskie.

– Myślę, że jako jeden z pierwszych księży odwiedzałem księdza prezesa w Radwanowicach. Potem pracowała tam moja siostra. Ks. Tadeusz, pamiętam, od samego początku było bardzo dumny, że pojawiały się prawdziwe talenty wśród was – zwrócił się do uczestników pielgrzymki, nawiązując do konkretnego obrazu Matki Bożej Pani Żywieckiej w sanktuarium rychwałdzkim i jednocześnie do obrazu Maryi, jaki wyłania się z odmalowanych przez ewangelistów scen w Piśmie Świętym.

– Pan Bóg namalował dla nas piękny obraz Matki Bożej, kobiety, która uważnie słucha słowa Bożego i jak dobre dziecko wypełnia to słowo, jest Mu posłuszna – dodał, wskazując na najważniejszy rys w ewangelicznym portrecie Maryi – gdy Matka Pana, stojąca pod krzyżem, stała się Matką całej ludzkości.

– Ona opuściła swoje plany życiowe i przyjęła słowo Anioła w Nazarecie. Zawsze rezygnowała z czegoś i niemal od samego początku uczyła się od Jezusa. Tam pod krzyżem umierającego na nim Jezusa dostała stokroć więcej. Zamiast jednego Syna, miliony ludzi, którzy wierzą dziś w Jezusa. My wszyscy jesteśmy dziećmi Maryi – dodał. Zachęcił, by uwierzyć, że słuchając Pana Jezusa, otrzymamy stokroć więcej.

Podczas procesji z darami przedstawiciele jednostek fundacji przynieśli w darze prace – obrazy Maryi, św. Brata Alberta – wykonane podczas zajęć niepełnosprawnych w różnych placówkach na terenie Polski.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes zarządu fundacji, której główna siedziba znajduje się w Radwanowicach, wyjaśnił, że sanktuarium w Rychwałdzie wybrano nieprzypadkowo.

– To piękne sanktuarium, piękna okolica, chcieliśmy tu przybyć. Poza tym biskup diecezji bielsko-żywieckiej bardzo sprzyja współpracy z naszą fundacją i organizacjami pozarządowymi. To dużo zależy od lokalnych relacji. Jeżeli dana diecezja, władze samorządowe i na przykład tutejszy klasztor chcą, to zawsze może narodzić się z tego dobro – dodał kapłan, przypominając, że na terenie diecezji bielsko-żywieckiej działają trzy placówki będące pod opieką fundacji – w Jawiszowicach, Jawiszowicach-Brzeszczach i Oświęcimiu.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Fundacji im. Brata Alberta do Rychwałdu zorganizowały Warsztat Terapii Zajęciowej w Libiążu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebini. Pielgrzymka odbyła się po raz dwudziesty czwarty. Wspólnie z biskupem i ks. Isakowiczem-Zaleskim Mszę celebrowali m.in. ks. Henryk Zątek – proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach, laureat Medalu Świętego Brata Alberta za rok 2014, oraz kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv., który w przeszłości, jako świecki, należał do jednej ze wspólnot „Wiara i Światło”.

Fundację im. Brata Alberta założyli w 1987 r. Zofia Tetelowska, inż. Stanisław Pruszyński, prof. Stanisław Grochmal, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa.

W ramach działań Fundacji jej pracownicy, przyjaciele oraz wolontariusze prowadzą zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne, a wśród nich: taneczne, muzyczne, rzemieślnicze, modelarskie oraz artystyczne. Fundacja jest też organizatorem licznych koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, wystaw i przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo. Fundację im. Brata Alberta tworzą obecnie 32 placówki, sprawujące opiekę nad 1200 wychowankami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter